Rail Baltica. Remont odcinka Czyżew - Białystok. Podróż z Białegostoku do Warszawy zajmie mniej niż 90 minut

2020-09-21 8:34 jch, inf. prasowa PKP
Rail Baltica. Remont odcinka Czyżew - Białystok. Podróż z Białegostoku do Warszawy zajmie mniej niż 90 minut
Autor: jch Podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy zajmie mniej niż 90 minut

Rozpoczęła się modernizacja międzynarodowej trasy Rail Baltica na odcinku między Czyżewem a Białymstokiem. Pojawią się nowe stacje i przystanki, powstanie ponad 70 km nowych torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym sprawi. Warta ponad 3,3 mld złotych inwestycja sprawi, że podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy będzie trwała mniej niż 90 minut.

Rozpoczęły się prace od granicy województwa podlaskiego w stronę Czyżewa. Za pomocą specjalistycznych maszyn zdejmowana będzie sieć trakcyjna. Kolejno roboty skupią się na demontażu starych szyn i podkładów. Po zabezpieczeniu terenu zaczną się prace na peronach. Opracowana została logistyka sprawnego wywozu starych elementów i dowożenia nowych. Wykonawca zgromadził na placu budowy szyny i tłuczeń.

Równocześnie będzie przygotowywał odwodnienie oraz nowe ułożenie sieci telekomunikacyjnej i energetycznej. Na stacji w Czyżewie wybudowany zostanie peron tymczasowy, który na czas modernizacji usprawni komunikację. Między Czyżewem a Kietlanką ruch pociągów prowadzony będzie po jednym torze, a na drugim prowadzone będą roboty. W październiku wykonawca rozpocznie prace na odcinku od Czyżewa do Łap i wtedy także pociągi pojadą na tym odcinku po jednym torze. 

Czytaj też: 21-latek z Warszawy zatrzymany na dworcu PKP w Białymstoku [FOTO]

– Budowa trasy RailBaltica to jeden z najważniejszych projektów europejskich, który lepiej skomunikuje Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią. Za kilka lat linia ta stanie się główną osią transportową, która pozwoli sprawnie korzystać z podróży krajowych oraz międzynarodowych. Będzie zarazem symbolem nowoczesnego transportu w tej części Europy– powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki modernizacji, pociągi pasażerskie zwiększą prędkość do 200 km, a stacje i przystanki będą dostępne dla wszystkich podróżnych. Podróż najszybszym pociągiem z Białegostoku do Warszawy wyniesie poniżej 90 min. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewnią bezkolizyjne skrzyżowania. Wzrośnie także przepustowość linii, co umożliwi uruchomienie większej liczby połączeń.

Czytaj też: Dworzec PKP w Białymstoku po remoncie ZACHWYCA. Czy to najpiękniejszy dworzec kolejowy w Polsce? Zobacz zdjęcia! [GALERIA]

W latach 2022-2024 ma być modernizowana linia kolejowa z Białegostoku do Ełku. W pierwszej kolejności prowadzone będą roboty budowlane na stacji Ełk.

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.