Raport z granicy, sobota 27 listopada. Straż Graniczna podała najnowsze dane

i

Autor: KWP Białystok Raport z granicy, sobota 27 listopada. Straż Graniczna podała najnowsze dane

Raport z granicy, 27 listopada. 100 migrantów przypuściło atak w okolicach Białowieży

2021-11-27 9:04

Raport z granicy polsko-białoruskiej, sobota 27.11.2021. Trwa kryzys migracyjny inspirowany i kontrolowany przez Białoruś. Na naszej wschodniej granicy wciąż dochodzi do nielegalnych prób sforsowania ogrodzenia, policjanci codziennie łapią na polskich drogach przemytników ludzi. Jak wygląda aktualna sytuacja? Co wydarzyło się minionej doby.

Raport z granicy, sobota 27 listopada. Straż Graniczna podała najnowsze dane. Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 206 osób. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali za pomocnictwo 7 cudzoziemców, w tym 6 Rosjan i jednego Gruzina. Do najpoważniejszego incydentu doszło w okolicach Białowieży, gdzie umocnienia na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała 100-osobowa grupa migrantów. Atak został odparty przez polskie służby. 

W piątek wieczorem cudzoziemcy próbowali tez sforsować granicę w okolicach miejscowości Grudki w pobliżu Białowieży, rzucając kładki - zbite z bali drewna i desek - na zapory z drutu kolczastego. Interweniowała policja.

Troje kolejnych kurierów podejrzewanych o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy, zatrzymała podlaska policja w Wysokim Moście w powiecie sejneńskim. Zatrzymani to kierowca dostawczego fiata ducato i jadąca z nim pasażerka oraz kierowca osobowej mazdy – wszyscy są obywatelami Ukrainy, mieszkającymi w Polsce. W pobliżu miejsca ich zatrzymania odnaleziono w lesie 10 obywateli Iraku, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na Podlasiu - na odcinku granicy z Białorusią - ma stanąć stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora będzie miała 180 km długości i 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu i kamery. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporę na granicy polsko-białoruskiej stanowi rzeka Bug.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?
Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy