Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Białymstoku. Mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu

i

Autor: TEM Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Białymstoku. Mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu

Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Białymstoku. Mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu

2022-04-27 16:50

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podejrzanych zatrzymano w Białymstoku (woj. podlaskie).

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. - Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące - przekazał Żaryn. Radio Białystok podało, że mężczyzn zatrzymano 21 i 22 kwietnia w Białymstoku. Jak dodał Stanisław Żaryn, mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.

- Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej - zaznaczył Żaryn w komunikacie. Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała PAP, że ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego wskazywały, że mężczyźni prowadzili działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. - Obaj podejrzani od wielu lat zamieszkiwali Polsce. W ramach działalności gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych - powiedziała. Dodała, że przestępstwo szpiegostwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Czytaj też: Zazdrosna 26-latka wpadła w furię. Straty na 4 tys. złotych!

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?