Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Miliony na inwestycje w Podlasiu. Białystok nie dostał nic

i

Autor: Pixabay Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Miliony na inwestycje w Podlasiu. Białystok nie dostał nic

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Miliony na inwestycje w Podlaskiem. Białystok nie dostał nic

2021-04-01 7:49

Dwa muzea: w Ciechanowcu i Drozdowie oraz szpital powiatowy w Mońkach - otrzymały największe dofinansowanie z kolejnej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W sumie na 65 projektów jest to ponad 75 mln zł dofinansowania. O wynikach kolejnego naboru wniosków w ramach tego funduszu poinformował w środę Podlaski Urząd Wojewódzki. Białystok w tym roku nie otrzymał żadnego wsparcia.

W skali kraju do podziału było 1,65 mld zł. W województwie podlaskim dofinansowanie otrzymało 65 projektów na łączną kwotę nieco ponad 75 mln zł. Jak poinformowała PAP Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w tym naborze 133 samorządy złożyły 440 wniosków. Jak wynika z opublikowanej w internecie listy dofinansowanych projektów, wsparcie otrzymało ponad 50 samorządów. Wśród wspartych wniosków znalazły się m.in. projekty dotyczące przebudowy dróg, budowy świetlic, modernizacji budynków np. szkół, szpitali, a także budowy boisk czy strzelnic.

Tunel grozy w Białymstoku. "Trauma z dzieciństwa". Stare graffiti i butelki po wódce

Z trzech projektów złożonych przez Miasto Białystok, na ogłoszonej dziś liście zadań dofinansowanych, nie znalazł się żaden. Miasto wnioskowało o ponad 25 mln zł. – Zgłosiliśmy projekty takie, jak budowa sali gimnastycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, przebudowa ulicy Depowej, oraz przebudowa i modernizacja zabytkowych budynków VI Liceum Ogólnokształcącego. Nie otrzymaliśmy wsparcia – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Największe dofinansowanie otrzymał powiat łomżyński na utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie. Szacowany koszt inwestycji to 9 mln zł, dofinansowanie z funduszu wynosi 4 mln zł. Także 4 mln zł dofinansowanie otrzymał samorząd województwa na inwestycję w prowadzonym Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Pieniądze zostaną przeznaczone na ostatni etap budowy centralnego magazynu w tej instytucji. W sumie na te proce potrzeba 7 mln zł. Czytaj też: Białystok. 101-latka WYLECZONA z COVID-19! Ta niesamowita historia wszystkim daje nadzieję. Koronawius w Polsce

Kolejnym projektem, który otrzymał największe dofinansowanie, jest inwestycja powiatu monieckiego. Dzięki dofinansowaniu 3,8 mln zł będzie realizował projekt termomodernizacji czterech budynków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach oraz wymieni sieć ciepłowniczą. Szacowany koszt całej inwestycji to 7 mln zł. Czytaj też: "Rolnicy. Podlasie". Gienek z Plutycz przeżył rodzinną tragedię. Łzy cisną się do oczu

- Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak: kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu - podano w komunikacie podlaskiego wojewody.

W poprzednich naborach samorządy z województwa podlaskiego otrzymały ponad 400 mln zł: blisko 230 mln zł w pierwszej odsłonie, gdzie środki dzielono wg algorytmu; w drugim naborze, który miał charakter konkursu przyznano prawie 180 mln zł na ponad 100 projektów.

Zobacz zdjęcia: Najpiękniejsze miasta w woj. podlaskim [TOP 5]