Rzucali kamieniami w Polaków. Ciężka noc na granicy z Białorusią

i

Autor: Straż Graniczna Rzucali kamieniami w Polaków. Ciężka noc na granicy z Białorusią

Rzucali kamieniami w Polaków. Ciężka noc na granicy z Białorusią

2022-06-01 11:05

50 migrantów próbowało we wtorek przedostać się nielegalnie z terytorium Białorusi do Polski. Najwięcej spośród tych osób - 42 - próbowały forsować granicę na odcinku chronionym przez placówkę SG w Czeremsze. Byli to obywatele Algierii, Kamerunu i Turcji.

- Około godz. 15:30 na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze doszło również do niebezpiecznej sytuacji, podczas której białoruscy żołnierze zaatakowali kamieniami polskie służby. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał - poinformowała Straż Graniczna. W rejonie Białowieży zatrzymano także obywatela Rosji, który przyjechał po trzech Jemeńczyków, którzy nielegalnie przekroczyli polsko – białoruską granicę. W maju 2022 roku Straż Graniczna odnotowała 913 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Ma być gotowa do 30 czerwca

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?