jeziora Gremzdy w powiecie sejneńskim.

i

Autor: Google Maps jeziora Gremzdy w powiecie sejneńskim.

Sejny. Mężczyźni oskarżeni o "zniszczenie brzegu jeziora". Co dokładnie zrobili i co im za to grozi?

2021-01-22 8:38

Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała akt oskarżenia przeciwko 63-letniemu mężczyźnie za zniszczenie brzegu jeziora Gremzdy w gminie Krasnopol oraz drugi akt oskarżenia wobec 40-letniego mężczyzny dotyczący zniszczenia linii brzegowej jeziora Berżnik w gminie Sejny.

Oba jeziora są objęte Obszarem Chronionego Krajobrazu „Pojezierza Sejneńskiego” ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zgodnie z Ustawą Prawo Wodne za zniszczenie lub uszkodzenie brzegów wód śródlądowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 1 roku.

- W obu przypadkach zachowania oskarżonych polegały na złamaniu zakazu wykonywania na tym terenie prac ziemnych oraz na miejscowym zniszczeniu naturalnego brzegu tych jezior przez utworzenie na swoich działkach nasypów ziemno-piaskowych wchodzących w głąb jezior z jednoczesnym usunięciem pasa roślinności - czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach. - Działano w ten sposób na szkodę Skarbu Państwa reprezentowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Czytaj też: Potworna śmierć 50-latka w pożarze domu. Pogorzeliska strzeże wierny pies Argo [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agnieszka Woźniak-Starak wypłynęła na jezioro. Złożyła wieniec w miejscu tragedii