Smog w Białymstoku? Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz. Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Smog w Białymstoku? Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz. "Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza"

Smog w Białymstoku? Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz. "Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza"

2019-02-11 9:28

Apelujemy do władz miasta o zorganizowanie Okrągłego Stołu Antysmogowego, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele prezydenta, rady miasta, ekspertów i organizacji społecznych - mówi Łukasz Pełszyński z Białostockiego Alarmu Smogowego.

Jakiś czas temu zapytaliśmy naszych Czytelników, czy w Białymstoku jest smog? Pod postem na naszym fanpage'u pojawiło się kilkanaście komentarzy. Krzysztof napisał, że "jest i to często fatalny. Na chodnikach śmierdzi spalinami samochodów. To nie jest normalne". Okazuje się, że problem jest na tyle poważny, że dziewięć białostockich organizacji postanowiło działać. 10 lutego rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta w sprawie bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza w Białymstoku.

- Mimo utartego stwierdzenia, że województwo podlaskie to „zielone płuca” Polski, jego stolica, Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza - mówią organizatorzy zbiórki. - Zimą smog unosi się nad osiedlami domów jednorodzinnych, które nie są objęte monitoringiem jakości powietrza. Z kolei centrum miasta jest narażone na emisje spalin z transportu.

Czytaj także: Wypadek na ul. Piasta. Mercedes uderzył w tył mini coopera. 25-latek w szpitalu. Policja szuka kierowcy mercedesa

Organizatorzy petycji Poprawmy powietrze w Białymstoku! uważają, że miasto nie podjęło wystarczająco skutecznych działań w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

 - Chcemy wspólnie opracować wieloletnią politykę poprawiania jakości powietrza w Białymstoku - twierdzi Łukasz Pełszyński z Białostockiego Alarmu Smogowego.

Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab i Inicjatywy dla Białegostoku podkreśla, że smog dotyczy nas wszystkich.

- Dlatego potrzebny jest dialog wszystkich zainteresowanych środowisk, ponad podziałami politycznymi - twierdzi Sztop-Rutkowska. - Ważne jest, byśmy wspólnie ustalili najskuteczniejsze sposoby poprawienia jakości powietrza w naszymi mieście”.

Zobacz zdjęcia: Prywatne zdjęcia Natalii Maliszewskiej. 24-letnia białostoczanka zdobyła Puchar Świata [ZDJĘCIA]

W ramach społecznej akcji przez miesiąc będą zbierane podpisy pod petycją zarówno w Internecie jak również na białostockich osiedlach. Organizatorzy planują również spotkania z władzami miasta.

Wśród inicjatorów petycji znalazły się takie podmioty jak: Białostocki Alarm Smogowy, Fundacja SocLab, Inicjatywa Dla Białegostoku, Instytut Działań Miejskich, Miasto Mieszkańców, Pieszy Białystok, Ratujmy Zwierzyniec, Rowerowy Białystok, Stowarzyszenie Jaroszówka.

Link do petycji https://www.petycjeonline.com/poprawmy_powietrze_w_bialymstoku

ZOBACZ WIDEO: Natalia Maliszewska cieszy się ze zdobycia Pucharu Świata