Podobny zakaz opalania w solarium dla osób nieletnich obowiązuje już m.in. w Stanach Zjednoczonych. W myśl nowej ustawy z solariów mogą korzystać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Ustawa w założeniu ma ograniczyć szkodliwy wpływ opalania za pomocą lamp UV na skórę osób młodych.
W solariach mają pojawić się specjalne ostrzeżenia o treści „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”, a właściciele będą mogli wylegitymować klientów. Jeżeli osoba chcąca skorzystać z opalania pod lampami UV na prośbę nie okaże dokumentów, właściciel będzie miał prawo odmówić dostępu do usługi.
Zabroniona jest również reklama i promocja solarium m.in. w telewizji, radiu, prasie, podmiotach leczniczych, a także w szkołach i innych miejscach publicznych. Solaria będą kontrolowane przez Sanepid i Państwową Inspekcję Pracy. W przypadku łamania przepisów właścicielom grozi kara od 1000 do nawet 50 000 zł.
Kara grozi za:
- udostępnianie solarium małoletniemu;
- reklamę lub promocję usług w zakresie udostępniania solarium;
- nieumieszczenie komunikatów ostrzegawczych;
- utrudnianie przeprowadzenia kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.
Obecnie na terenie Białegostoku działa kilkadziesiąt solariów. Czy nowe przepisy utrudnią prowadzenie tego typu działalności? Przekonamy się w najbliższym czasie.
>>> Podlasie: 125 tysięcy paczek papierosów ukrytych w puszkach, w których miała być żywica