Środa Popielcowa: Transmisja Mszy świętej w internecie online na YouTube 17.02.2021

i

Autor: episkopat.pl Środa Popielcowa: Transmisja Mszy świętej w internecie online na YouTube 17.02.2021

Środa Popielcowa: Transmisja mszy świętej w internecie online na YouTube 17.02.2021

2021-02-17 9:02

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W czasie mszy świętej dokonuje się obrzędu posypania głów popiołem. "To czytelny znak, przypominający o potrzebie nawrócenia i pokuty" – powiedział PAP proboszcz archikatedry warszawskiej ks. prał. Bogdan Bartołd. W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy św. Kościół zaleca jednak udział w eucharystii ze względu na jej pokutny charakter. Osoby, które chcą uczestniczyć we mszy świętej, ale nie mają takiej możliwości, Archidiecezja Białostocka przygotowała transmisję online na YouTube. Możesz ją obejrzeć tutaj.

W Kościele katolickim dziś Środa Popielcowa. Rozpoczyna Wielki Post. W kościele dokonuje się obrzędu posypania głów popiołem. Ryt ten pojawił się w liturgii w VII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził go jako obowiązujący. Z tego okresu pochodzi również regulacja, aby popiół był uzyskiwany z palm poświęconych podczas Niedzieli Palmowej poprzedniego roku. Środa Popielcowa nie znajduje się na liście świąt nakazanych, dlatego udział w środowej mszy świętej jest nieobowiązkowy.

Wierni, którzy chcą uczestniczyć w mszy świętej, ale z jakiś powodów nie mogą lub obawiają się koronawirusa, mogą obejrzeć transmisję w internecie. Taką przygotowała Archidecezja Białostocka. Początek o godz. 18. Transmisja Mszy św. w Środę Popielcowa z Archikatedry Białostockiej pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy:

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała w tym roku notę dotyczącą obrzędu posypania głów popiołem. Czytamy w niej, że "kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z mszału rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+". Oznacza to, że kapłan nie będzie – tak jak dotąd – wymawiał jednej z tych dwóch formuł nad każdym wiernym. Po nałożeniu maseczki ochronnej na nos i usta, będzie "nakładał popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam będzie podchodził do tych, którzy stoją na swoich miejscach" – napisano w nocie. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu na Wielki Post zaapelował, żeby mimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie został pozbawiony dostępu do eucharystii i innych sakramentów.

"Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej" – napisał abp Gądecki. 

Czytaj też: Premiera 3. sezonu "Rolnicy. Podlasie". Oficjalna data, godzina emisji. Co w nowym sezonie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Idea organizowania tzw. ćwiczeń duchowych (rekolekcji) dla wiernych w parafiach, pojawiła się dopiero w encyklice Piusa XI "Mens nostra" (O znaczeniu rekolekcji zamkniętych) z 20 grudnia 1929 r. Rozszerzył ją papież Pius XII w encyklice "Mediator Dei et hominum" z 20 listopada 1947 r., zachęcając do uczestnictwa w rekolekcjach jak największej liczby świeckich.

Czytaj też: Próba porwania dziecka w Białymstoku. Rodzice są przerażeni. "Ciemny samochód, mężczyzna ubrany na czarno" [ZDJĘCIA]