"I to jest właśnie Podlasie"

Stado żubrów wstrzymało ruch na drodze. "O matko, ale ich dużo"

2023-02-28 8:56

Gigantyczne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w okolicach miejscowości Krynki na terenie Puszczy Knyszyńskiej (woj. podlaskie). Niecodzienny widok zarejestrował użytkownik facebook’owej grupy Magiczne Podlasie i podzielił się nim z widzami. "O matko, ale ich dużo", "chyba wszystkie podlaskie żubry", "I to jest właśnie Podlasie" - komentują zachwyceni internauci.

Na nagraniu wideo zarejestrowanym przez Mirosława Czecha, użytkownika grupy Magiczne Podlasie na Facebook'u, widać szosę i nieśpiesznie wyłaniający się zza przydrożnego drzewa potężny łeb żubrzycy. Po chwili samica, mimo półtonowej wagi, zgrabnie przeskakuje przez rów melioracyjny i wchodzi na asfalt, a tuż za nią pewnym krokiem wkracza jej dostojny małżonek. Przewodnicy stada na moment zatrzymują się na środku drogi, królowa puszczy rozgląda się na boki, a upewniwszy się, że samochody zatrzymały się i nic im nie zagraża, rusza dalej, wiodąc za sobą ogromną rzeszę pobratymców.

Stado żubrów przeszło przez szosę

Jak udało się policzyć internetowym widzom tego filmu, przez niespełna minutę szosę w okolicach Krynek pokonało stado liczące ok. 120 osobników – samic, samców i rzecz jasna sporą gromadkę rozbrykanych maluchów. Wszystkie zwierzęta bezpiecznie dotarły na pole po drugiej stronie jezdni, by powędrować dalej, sobie tylko znanymi ścieżkami. Według Białowieskiego Parku Narodowego żubrów w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). Na wolności żyje 2115 żubrów w sześciu dużych populacjach.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś dziko żyjącego żubra?