akcja Płotki

i

Autor: dr Krzysztof Deoniziak (Instytut Biologii UwB), Aleksandra Mieczkowska (Koło Naukowe Biologów UwB) akcja Płotki

Studenci pomogą płazom. Rusza akcja PŁOTKI

2018-04-07 12:00

Inicjatywa realizowana jest przez studentów z Koła Naukowego Biologów UwB. Młodzież ponownie rusza na pomoc płazom migrującym do miejsc rozrodu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W ciągu 3 najbliższych weekendów (poczynając od 7-8 kwietnia) będą pomagać żabom, ropuchom i traszkom bezpiecznie pokonywać Carską Drogę. 

Wzdłuż tej trasy stanęło już 400 metrów płotków wykonanych z agrowłókniny, uniemożliwiających płazom wejście na jezdnię. Przy płotkach wkopane są wiaderka, do których wpadają wędrujące zwierzęta. Kontrole wiaderek przeprowadzane są dwukrotnie w ciągu doby. W dni robocze dyżury pełnią pracownicy BPN, który realizuje akcję wspólnie ze studentami. Płazy wyławiane są na odcinku Carskiej Drogi, między Osowcem i Laskowcem. Trakt ten przecina m.in. Bagno Ławki. Z badań biologów, prowadzonych w tym miejscu od kilku lat wynika, że co roku ginie tam bardzo wiele płazów. Wśród nich – także te objęte ochroną. To obecnie najszybciej wymierająca grupą kręgowców. 

Przy okazji ratowania płazów studenci zbierają wiele przydatnych danych: o liczbie płazów, składzie gatunkowym, wielkości, stadium rozwojowym bytujących w rejonie Carskiej Drogi osobników. Przez trzynaście lat, od 2002 do 2014 roku, studenci ratowali płazy w okolicy wsi Baciuty na trasie Białystok – Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. 

Studencką bazą podczas Akcji Płotki będzie należąca do Uniwersytetu w Białymstoku Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna w Gugnach, która znajduje się właśnie na terenie BPN.

>>> Jagiellonia Białystok - Wisła Płock: Gdzie oglądać? TRANSMISJA TV na żywo!