Święto Chrztu Polski - nowe państwowe święto

i

Autor: Pixabay Święto Chrztu Polski - nowe państwowe święto

Chrzest Polski. 14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Sejm przyjął ustawę o nowym święcie państwowym [WIDEO]

2019-02-22 11:48

Sejm zdecydował, że 14 kwietnia obchodzić będziemy nowe, państwowe Święto Chrztu Polski. Ma ono upamiętnić chrzest Polski dokonany 14 kwietnia 966 roku. Ma to być również forma refleksji "nad dziedzictwem naszych ojców". Czy będzie to dzień wolny od pracy?

ZOBACZ WIDEO: Będzie nowe święto narodowe! Kontrowersyjna data

Za projektem ustanawiającym dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski głosowała większość posłów. Ma to być święto państwowe, ale nie pociągające za sobą skutków prawnych. Co to oznacza? Że 14 kwietnia nie będzie dniem wolnym od pracy. 

Zobacz także: 100 lat temu Białystok odzyskał niepodległość. Białostoczanie w latach międzywojennych [ZDJĘCIA]

W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać m.in. że "Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. (...) Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość".

Chrzest Polski miał miejsce w 966. Miał ogromne znaczenie dla naszego kraju. Mieszko I włączył młode państwo polskie w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej.

Z jednej strony szkoda, że 14 kwietnia nie będzie kolejnym dniem wolnym. Warto jednak pamiętać, że w 2019 roku wypada aż 10 dni ustawowo wolnych.

Zobacz także: Białystok na świetnych grafikach Sławomira Gawryluka. Olbrzymy na Rynku Kościuszki, nożyce przecinające asfalt, kanał w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Dni ustawowo wolne od pracy w 2019 roku (wypadające w dni powszednie):

1 stycznia - Nowy Rok (wtorek)
22 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja - Święto Pracy (środa)
3 maja - Święto Konstytucji 3 maja (piątek)
20 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego (czwartek)
1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek)
11 listopada - Dzień Niepodległości (poniedziałek)
25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie (środa, czwartek)

Pozostałe dni ustawowo wolne, które w 2019 roku wypadają w niedziele: 6 stycznia (Trzech Króli), 21 kwietnia (Niedziela Wielkanocna), 9 czerwca (Zielone Świątki).

Chrzest Polski. 14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Sejm przyjął ustawę o nowym święcie państwowym [WIDEO]