Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Tysiące wiernych uczestniczy w uroczystościach

i

Autor: Mateusz Duchnowski/UMWP Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Zdjęcie z 2020 roku.

Prawosławne święto

Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Tysiące wiernych uczestniczy w uroczystościach

2022-08-19 10:48

Na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz (woj. podlaskie) odbywają się w piątek główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium, rokrocznie gromadząca tysiące wiernych.

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i z zagranicy. Według szacunków policji wiernych uczestniczących w piątkowych uroczystościach jest ok. 3-3,5 tys. W czwartek wieczorem, gdy – zgodnie ze wschodnią tradycją – rozpoczęły się obchody w sanktuarium na Grabarce, liczba uczestników szacowana była na ok. 5 tys. osób. Większych utrudnień na drogach dojazdowych do sanktuarium nie ma, ale funkcjonariusze kierujący ruchem proszą o stosowanie się do ich poleceń dotyczących parkingów.

Ślad stopy Matki Boskiej odciśnięty w kamieniu, uzdrawiające źródełko, zabytkowa kaplica, 350 lat tradycji. Święte Miejsce pod Brzeźnicą na Podlasiu

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też czasami wzgórzem krzyży, co wiąże się z tradycją przynoszenia tam przez wiernych krzyży wotywnych, które są na Grabarce ustawiane w różnych intencjach. Przez lata zebrały się ich na wzgórzu tysiące. Jak co roku, część wiernych przybyła na święto Przemienienia Pańskiego w pieszych pielgrzymkach. Już od środy do sanktuarium docierały zorganizowane grupy pątników nie tylko z różnych miejscowości województwa podlaskiego, ale też np. z Warszawy i Jabłecznej.

Sonda
Czy religia w szkołach powinna być obowiązkowa?