Szczepienia przeciw COVID-19 na Podlasiu. Co trzeba wiedzieć? Rejestracja, skierowania

i

Autor: UM Białystok Szczepienia przeciw COVID-19 na Podlasiu. Co trzeba wiedzieć? Rejestracja, skierowania

Szczepienia przeciw COVID-19 na Podlasiu. Co trzeba wiedzieć? Rejestracja, skierowania

2021-01-15 11:02

Szczepienia przeciw COVID-19 na Podlasiu. Co trzeba wiedzieć? Rejestracja, skierowania. Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Wkrótce rejestrować będą mogli się także osoby powyżej 70. roku życia. Również od 15 stycznia, każdy pełnoletni Polak może zgłosić swoją chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Spis treści

  1. Powszechne szczepienie na COVID-19. Można się zgłaszać
  2. Rejestracja szczepień dla seniorów
  3. Woj. podlaskie. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?
  4. COVID-19 - co to za choroba?

Do tej pory w Polsce wykryto 1 422 320 zakażeń koronawirusem. Zmarło 32 844 osób, które chorowały na COVID-19 lub miały choroby współistniejące. Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia z 15 stycznia, w woj. podlaski wykryto 277 nowych przypadków zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba z Podlaskiego, a z powodu współistnienia tej choroby z innymi chorobami zmarło kolejnych 6 osób.

Szczepienie na COVID-19 jest bezpłatne i dobrowolne.

Powszechne szczepienie na COVID-19. Można się zgłaszać

Rozpoczyna się proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się. Trzeba w tym celu wypełnić krótki formularz online na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Trzeba wiedzieć, że zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa po tym, jak ruszą szczepienia dla konkretnej grupy wiekowej lub zawodowej.

Rejestracja szczepień dla seniorów

Kolejną grupą osób do szczepień, po medykach, są seniorzy. Od 15 stycznia 2021 roku osoby powyżej 80. roku życia mogą rejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Od 22 stycznia będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Woj. podlaskie. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

Są na to trzy sposoby.

Przez telefon. Dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon możemy zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Online poprzez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z e-Rejestracji, musisz mieć Profil Zaufany. System zaproponuje Ci 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania.

W wybranym punkcie szczepień, czyli rejestracja poprzez bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. Mapa punktów oraz dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są tutaj.

COVID-19 - co to za choroba?

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Pierwsze szczepienia na COVID-19 w USK w Białymstoku