Tłusty czwartek 2022 w Białymstoku

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Tłusty czwartek 2022 w Białymstoku. Ile kosztują pączki? Ceny mogą niektórych zniechęcić do zakupu

Tłusty czwartek 2022. W tym roku ceny pączków w Białymstoku mogą przyprawić o zawrót głowy. Oto prosty przepis, jak zrobić pączki w domu

2022-02-21 16:21

Kiedy wypada tłusty czwartek 2022? Otóż pączkami będziemy objadać się już 24 lutego. W tym dniu prawdziwe oblężenie będą przeżywać sklepy, piekarnie i cukiernie. W tłusty czwartek nikt nie będzie liczył kalorii oraz pieniędzy, które przeznaczy na słodkości. Sprawdźcie, w jakiej cenie można teraz znaleźć pączki w Białymstoku. Niektóre cukiernie mocno zaszalały z cenami. Gdzie jest najtaniej, a gdzie pączki premium kosztują nawet kilkanaście złotych? Zobaczcie!

Tłusty czwartek 2022: Kiedy jest tłusty czwartek?

Data tłustego czwartku jest zależna od Wielkanocy. Jest to więc święto ruchome. Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Święto to przypada na ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu. Zatem w 2022 roku tłusty czwartek świętujemy 24 lutego. Wtedy też rozpocznie się ostatni tydzień karnawału. Na czym polega to święto? Nie ma co doszukiwać się w nim jakiegoś głębszego sensu. W tłusty czwartek po prostu... jemy pączki! W tym dniu w sklepach w całej Polsce królować będą pączki, faworki oraz inne wysoko kaloryczne słodkości. Tłusty czwartek to święto łasuchów. Pączki posypane pudrem, w polewie, z marmoladą, z nadzieniem śmietankowym czy toffi. Ciężko będzie się oprzeć pokusie. Jak co roku, najtańsze pączki kupimy w supermarketach i hipermarketach. W tych miejscach pączki są produkowane na masową skalę. Cena za sztukę to około 1 zł. Najdroższe i zazwyczaj najlepsze słodkości znajdziemy w cukierniach. Ile kosztują pączki na tłusty czwartek w Białymstoku? Sprawdziliśmy! Szczegóły w dalszej części artykułu poniżej.

Sprawdź koniecznie przepis Magdy Gessler na pyszne domowe pączki: Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Ostatki już w lutym. Poznaj przepis na pyszne pączki Magdy Gessler - idealne na tłusty czwartek!

Tłusty czwartek 2022 w Białymstoku

Sprawdziliśmy ceny pączków w kilku białostockich piekarniach i cukierniach. W tych pierwszych różnice w cenach są niewielkie. Co roku ustawiają się przed nimi długie kolejki. Czy i tym razem będzie tak samo? Wygląda na to, że jest drożej niż rok temu. W piekarni Cymes można znaleźć pączki w cenie około 3 - 3,50 za sztukę. Z kolei Okruszek w tym momencie w swojej ofercie ma pączki nieco tańsze. Z kolei w Krasce pączek z marmoladą kosztuje 2,40 zł. Pączki w cukierniach najlepiej jest zamawiać przed tłustym czwartkiem. Ceny wahają się od 3,50 zł do 10 zł. I tak w jednej z cukierni w centrum miasta możemy kupić wyjątkowe pączki z dziurką. Cena to 7 zł za sztukę. W innej cukierni również znaleźliśmy pączki za 7 złotych. Bogatsze pączki np. w czekoladzie lub "premium" to koszt 9 - 10 zł za sztukę.

Sprawdź koniecznie: Przepis na tradycyjne pączki na tłusty czwartek

Przepis na pączki na tłusty czwartek 2022

Wiadomo, że najlepsze pączki to pączki domowej roboty. Nasze mamy lub babcie na pewno znają przepisy na wyjątkowe pączki. Jak zrobić tradycyjne pączki z marmoladą? Potrzebujemy do tego następujących składników: 

  • 50 DAG MĄKI PSZENNEJ
  • 5 DAG ROZTOPIONEGO MASŁA
  • 10 DAG CUKRU
  • 4 ŻÓŁTKA
  • 5 DAG DROŻDŻY ŚWIEŻYCH
  • 1 SZKLANKA MLEKA
  • SÓL
  • OLEJEK RUMOWY
  • TWARDA MARMOLADA OWOCOWA
  • OLEJ DO SMAŻENIA

Cały przepis znajdziecie pod tym adresem: beszamel.se.pl. Więcej sprawdzonych przepisów na pączki na tłusty czwartek znajdziecie w naszej galerii poniżej - WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE.

Tłusty czwartek 2022: tradycja. Dlaczego jemy pączki w tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest w historii znany od dawna. Jak podaje Wikipedia, geneza tego święta sięga pogaństwa. Wówczas świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Biesiadnicy jedli wtedy m.in. pączki przygotowane z ciasta chlebowego i nadziewane... słoniną. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce w XVI wieku. W. Jak to święto dawniej wyglądało na Podlasiu? Jak czytamy na stronie podlaskie.tv, trzy dni przed tłustym czwartkiem nazywano "kusakami". Wtedy to biesiadnicy bawili się w gospodach. Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Emilia Korolczuk ogłosiła piękną wiadomość. Narodziny w Laszkach [WIDEO]

Sonda
Tłusty Czwartek 2023. Wolisz pączki czy faworki?
Pączki na Tłusty Czwartek