17. rocznice ogromnej tragedii

Katastrofa autokaru z maturzystami. Zginęli w drodze na Jasną Górę. Mija 17 lat od tragedii [ZDJĘCIA]

Ta tragedia wstrząsnęła Polską. 30 września 2005 roku na drodze krajowej numer 8, na wysokości Jeżewa, autokar z białostockimi maturzystami, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę, zderzył się z lawetą. Zginęło 13 osób, w tym 10 maturzystów. W piątek mija 17 lat od tej tragedii.

W piątek 30 września mija 17. rocznica najtragiczniejszego wypadku drogowego we współczesnej historii Białegostoku. Zginęło 9 maturzystów z I LO w Białymstoku oraz jeden z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Pozostałymi ofiarami byli kierowca autokaru, jego zamiennik oraz kierowca lawety. Katastrofa wydarzyła się w 2005 roku na drodze krajowej numer 8 niedaleko Jeżewa. Teraz przebiega tamtędy droga ekspresowa, ale szesnaście lat temu była to zwykła dwupasmówka. Kierowca autokaru w okolicach Jeżewa rozpoczął manewr wyprzedzania. Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z lawetą. Pojazd zaczął się palić. - Gdy przyjechaliśmy, autokar stał w ogniu. Dopiero, gdy para po gaszeniu opadła, okazało się, że w środku leży mnóstwo ciał - opowiadał kilka lat temu "Gazecie Współczesnej" prezes OSP Jeżewo Stare, która była pierwsza na miejscu tragedii. - Rodzice, którzy przyjechali, gotowi byli wskakiwać do autokaru, żeby szukać swoich dzieci.

Katastrofa pod Jeżewem. Po wypadku ogłoszono w Białymstoku 3-dniową żałobę

W miejscu wypadku stoi kapliczka i obelisk upamiętniający ofiary tej niewyobrażalnej tragedii. Po wypadku w Białymstoku ogłoszono 3 dniową żałobę. W mieście odbył się też marsz milczenia, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. W budynku I LO w Białymstoku pojawiła się tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Możemy na niej znaleźć nazwiska uczniów tej szkoły oraz napis: "Pamięci maturzystów uczestników archidiecezjalnej pielgrzymki do Częstochowy ofiar katastrofy drogowej pod Jeżewem". Jest też cytat papieża Jana Pawła II: "Stańcie się nieustraszonymi świadkami miłości silniejszej od śmierci".

Msza św. w 17. rocznicę wypadku pod Jeżewem

Na oficjalnej stronie I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku pojawił się wpis zachęcający do udziału we Mszy świętej.

W siedemnastą rocznicę tragicznego wypadku pod Jeżewem, w którym zginęło 10 Maturzystów pielgrzymujących na Jasną Górę, zapraszamy Rodziców, Absolwentów i wszystkich, którym byli bliscy, na Mszę św., która zostanie odprawiona 30 września 2022 r. (piątek) o godz. 8:15 w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku przy ulicy Stołecznej 5 oraz uroczystość przed tablicą poświęconą pamięci zmarłych.

Maturzyści z Białegostoku pielgrzymowali do Częstochowy. 16. rocznica katastrofy autokaru pod Jeżewem. Białystok pamięta.
Sonda
Czy na drogach woj. podlaskiego jest bezpiecznie?