Trąba powietrzna

i

Autor: Pixabay W Głubczycach na Opolszczyźnie pojawiły się zalążki trąb powietrznych.

Uwaga! Burze, grad i trąba powietrzna na Podlasiu? Czerwony alert IMGW!

2021-07-17 15:37

Upały w Polsce wciąż nie odpuszczają, a bezlitośnie wysokie temperatury mają to do siebie, że występują w ich trakcie burze i nawałnice. W sobotę i niedzielę na Podlasiu sytuacja może stać się dramatyczna! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia, tzw. czerwony alert. Instytut prognozuje opady od 50 mm do nawet do 90 mm oraz wichury wiejące z prędkością do 100 km/h. Uwaga mieszkańcy! Mogą wystąpić również trąby powietrzne! Zabezpieczcie własny dobytek i zostańcie w domach!

Wydane przez IMGW ostrzeżenie dotyczy całego województwa podlaskiego. Burze z gradem wystąpią 80-procentowym prawdopodobieństwem, alert obowiązuje od soboty do niedzielnego poranku (17-18 lipca). Czerwony alert, czyli ostrzeżenie najwyższego stopnia, oznacza, że warunki pogodowe mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także mienia.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm lokalnie do 90 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Lokalnie możliwa trąba powietrzna - informuje Tomasz Siemieniuk, synoptyk IMGW.

Uwaga! Nawałnice z gradem mogą spowodować poważne utrudnienia dla mieszkańców Podlasia. Niewykluczone są przerwy w dostawie prądu, może również dojść do podtopień. Z uwagi na ryzyko wystąpienia trąby powietrznej wszystkie rzeczy przetrzymywane poza domem powinny zostać dodatkowo zabezpieczone!

Prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych, potencjalnie niebezpiecznych warunków pogodowych IMGW ocenia na 80 procent.

Aktor "Rejsu" miał grób za życia. Mogiła Kowalewskiego wymaga sprzątnięcia! Grób Smolenia i aktorek "Znachora" i "Polskich dróg". Niezapomniani.