Kosmos w Białymstoku

W Białymstoku będą patrzeć w gwiazdy. VII LO ma swoje obserwatorium astronomiczne

2022-10-06 9:31

W Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" przy VII LO w Białymstoku działa obserwatorium astronomiczne z profesjonalną kopułą, wyposażone w pełną automatykę i wysokiej klasy sprzęt. To druga pracownia astronomiczna w woj. podlaskim.

Obserwatorium przy VII LO w Białymstoku zostało wyposażone w wielofunkcyjny teleskop służący zarówno do obserwacji słońca, planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd. Zamontowano także aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Obraz światłowodem przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie lub do sali bezpośrednio pod kopułą i prezentowany na ekranie monitora. Nad jakością obrazu czuwa komputer wraz z oprogramowaniem sterującym teleskopem i kopułą obserwacyjną. To pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne, a jednocześnie druga pracownia astronomiczna w woj. podlaskim. - Na powstanie obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” czekało wielu białostoczan. Ponad pięć i pół tysiąca osób zagłosowało na realizację tego projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2016 - powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa"

Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" to 3-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się: sala widowiskowo-teatralna z zapleczem technicznym, szatnią, garderobą damską i męską, reżyserką oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Na dachu budynku znajduje się obserwatorium astronomiczne. Z obserwatorium i Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" mogą korzystać zarówno uczniowie liceum, jak i wszyscy białostoczanie, jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją VII Liceum Ogólnokształcącego.

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium
Sonda
Czy Białystok to dobre miasto do życia?