Kosmos w Białymstoku

W Białymstoku będą patrzeć w gwiazdy. VII LO ma swoje obserwatorium astronomiczne

2022-10-06 9:31

W Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" przy VII LO w Białymstoku działa obserwatorium astronomiczne z profesjonalną kopułą, wyposażone w pełną automatykę i wysokiej klasy sprzęt. To druga pracownia astronomiczna w woj. podlaskim.

Obserwatorium przy VII LO w Białymstoku zostało wyposażone w wielofunkcyjny teleskop służący zarówno do obserwacji słońca, planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd. Zamontowano także aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Obraz światłowodem przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie lub do sali bezpośrednio pod kopułą i prezentowany na ekranie monitora. Nad jakością obrazu czuwa komputer wraz z oprogramowaniem sterującym teleskopem i kopułą obserwacyjną. To pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne, a jednocześnie druga pracownia astronomiczna w woj. podlaskim. - Na powstanie obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” czekało wielu białostoczan. Ponad pięć i pół tysiąca osób zagłosowało na realizację tego projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2016 - powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa"

Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" to 3-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się: sala widowiskowo-teatralna z zapleczem technicznym, szatnią, garderobą damską i męską, reżyserką oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Na dachu budynku znajduje się obserwatorium astronomiczne. Z obserwatorium i Centrum Animacji Kultury "Wierzbowa" mogą korzystać zarówno uczniowie liceum, jak i wszyscy białostoczanie, jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją VII Liceum Ogólnokształcącego.

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium
Sonda
Czy Białystok to dobre miasto do życia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE