W Białymstoku powstanie pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego

i

Autor: UM Białystok W Białymstoku powstanie pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego

W Białymstoku powstanie pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego

2021-01-13 14:17

W centrum Białegostoku stanie pomnik upamiętniający profesora Władysława Bartoszewskiego. Tak zadecydowali białostoczanie podczas głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2021. Miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektowej monumentu.

Pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego stanie na moście łączącym Plac Branickich z Placem im. Andrzeja Piotra Lussy. Będzie składał się z tablicy memoratywnej, rzeźby – monumentu i innych elementów, niezbędnych do wykreowania formy artystycznej. Całość zostanie wykonana jako odlewy z brązu patynowanego. 

Czytaj też: Gdańsk. Druga rocznica ataku na Pawła Adamowicza. To morderstwo wstrząsnęło Polską

– Koncepcja pomnika powinna opierać się na refleksji nad życiem i działalnością profesora Bartoszewskiego – więźnia Auschwitz, żołnierza AK, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnika Powstania Warszawskiego, historyka, pisarza i wybitnego dyplomaty – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki pomnikowi zmieni się symboliczny wydźwięk miejsca, w którym będzie on zlokalizowany. Most nad Białą będzie postrzegany jako hołd dla wszystkich ludzi dążących do dialogu, pojednania i porozumienia ponad podziałami.

Aby wziąć udział w konkursie, wykonawcy (profesjonalni artyści-rzeźbiarze) powinni do 1 lutego 2021 r. złożyć wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a następnie – do 21 kwietnia – składać prace konkursowe spełniające warunki określone w regulaminie. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez sąd konkursowy do 28 kwietnia.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł i zostanie zaproszony do udziału w negocjacjach w sprawie szczegółowego opracowania pracy konkursowej.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Nowy grób Emila Karewicza. Syn postawił mu piękny pomnik