miejsce pamięci

i

Autor: UM Białystok miejsce pamięci

W Grabówce powstanie miejsce pamięci

2018-02-22 19:49

W Grabówce, gdzie każdego roku mieszkańcy Białegostoku i regionu obchodzą rocznicę masowych mordów popełnionych przez hitlerowców w latach 1941-44, powstanie miejsce pamięci narodowej.   

Żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku. Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego, ale zdążyli wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił. Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

Teren wokół istniejącego już tam pomnika zostanie zagospodarowany według opracowanej już przez Biuro Projektowe Archivolta z Sokółki koncepcji architektonicznej, a masowe mogiły, w których spoczywają szczątki pomordowanych, poddane renowacji. W budżetach Białegostoku i Supraśla wstępnie zarezerwowano na ten cel po 50 tys. zł. Gminy zamierzają też ubiegać się o dofinansowanie z zewnątrz, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce pamięci narodowej w Grabówce powinno powstać w ciągu ok. trzech lat. 

>>> Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał lek stosowany u pacjentek z rakiem jajnika