Podlaskie. W swoim życiu przepracowała ponad 50 lat. Wysoka emerytura? Oceń sam

2020-09-17 22:09 Jacek Chlewicki
Podlaskie. W swoim życiu przepracowała ponad 50 lat. Wysoka emerytura? Oceń sam
Autor: Pixabay Podlaskie. W swoim życiu przepracowała ponad 50 lat. Wysoka emerytura? Oceń sam

- Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego. - Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc gromadzimy wyższy kapitał.

Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość - dodaje Krupicka.

Emerytury w Polsce. Rekordziści dostają co miesiąc nawet 23 tys. zł brutto! Ich przepis na tak wysokie świadczenie to długi, bo ponad 60-letni staż pracy, wysokie składki i przejście na emeryturę po 80. roku życia. W woj. podlaskim najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 64 lat i 10 miesięcy, ale po przyznaniu świadczenia kontynuował przez wiele lat zatrudnienie. Aktualny jego staż pracy to 61 lat i 10 miesięcy łącznego okresu ubezpieczenia. Emerytura tego mężczyzny wynosi 15,5 tys. brutto zł.

Najwyższa emerytura w woj. podlaskim: 13 tys. zł

Największa emerytura, którą pobiera mieszkanka podlaskiego wynosi 13 tys. zł brutto. Skorzystała z przywileju emerytalnego w wieku 75 lat i wypracowała ponad 56 letni łącznego stażu pracy. Jak przypomina ZUS, każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 procent.

Czytaj też: I to jest EMERYTURA! Senior z Białegostoku dostaje OGROMNE pieniądze

Najniższa emerytura w woj. podlaskim

W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego. 5 groszowa emerytura wypłacana jest z kolei mieszkańcowi Śląska. W Podlaskiem najniższa emerytura  to 32 grosze. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała na umowie zlecenia jedynie 1 miesiąc i 15 dni. Najuboższy emeryt w naszym regionie otrzymuje zaledwie.. 1,19 zł.

Tak niskie emerytury są zaskakujące, gdy słyszy się o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto - tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, należy udowodnić odpowiedni stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu z wyliczenia emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowane minimum, to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np.850 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyźnie z 25 lat stażem pracy - ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.