Polecany artykuł:
Kleszcze od lat stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Przenoszą one m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Choroby mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Uspakajamy - nie ma też potrzeby wpadania w panikę, nie wszystkie kleszcze muszą są zarażone. Ostrożności jednak nigdy dość.
Sytuacja zachorowań na boreliozę poprawiła się. W kwietniu zeszłego roku w województwie podlaskim odnotowano 113 przypadków zachorowań. W kwietniu 2018 roku liczba ta zmalała do 82. Lepiej wygląda sytuacja z zachorowaniami na kleszczowe zapalenie mózgu. W zeszłym roku miał miejsce jeden przypadek zachorowania, a w tym roku liczba ta spadła do 0.
>>> Tylko podlaskie Haćki zgłosiły się do obchodów Europejskiego Dnia "Natura 2000" [AUDIO]
Jak chronić się przed kleszczami?
Trzeba pamiętać, że nie ma szczepionki na boreliozę. Warto dobrać odpowiednie ubrania (długie spodnie, ubranie z długimi rękawami oraz nakrycia głowy) i zastosować różne preparaty odstraszające kleszcze, jeśli wybieramy się w miejsca, gdzie istnieje duże ryzyko ich występowania. Zaleca się również dokładne obejrzenia całego ciała po wizycie w lesie czy w parku. Trzeba również unikać niepasteryzowanego mleka, gdyż ono również może zawierać groźne wirusy.
>>> Bielsk Podlaski: Była pijana i chciała wieźć dzieci na zawody sportowe