Pociągi z Białorusi będą prześwietlane. Skaner rtg kosztował fortunę. Ma powstrzymać przemytników

i

Autor: KAS Białystok Pociągi z Białorusi będą prześwietlane. Skaner rtg kosztował fortunę. Ma powstrzymać przemytników

Pociągi z Białorusi będą prześwietlane. Skaner rtg kosztował fortunę. Ma powstrzymać przemytników

2022-06-03 12:29

Prawie 21,5 mln zł kosztował specjalny skaner do prześwietlania ładunków przewożonych w wagonach kolejowych, oficjalnie oddany w czwartek do użytku na przejściu granicznym w Siemianówce (woj. podlaskie). Urządzenie już wykazało swoją skuteczność w zwalczaniu przemytu papierosów tym kanałem przerzutowym.

To drugie takie urządzenie rtg do kontroli kolejowych wagonów, którym dysponują służby w województwie podlaskim. To też ostatnia taka inwestycja na podlaskich przejściach na zewnętrznej granicy UE. Na wszystkich są już takie skanery. - Dzięki nowemu skanerowi polska Służba Celno-Skarbowa dostaje kolejne, doskonałe narzędzie do walki z przestępczością graniczną, które posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów ukrytych w pociągach. Oddane właśnie do użytku urządzenie usprawni pracę naszych funkcjonariuszy, ograniczając liczbę kontroli fizycznych i przyspieszając weryfikację deklaracji przewozowych – podkreślił szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Skaner kosztował blisko 21,5 mln zł i jest jednym z najnowocześniejszych takich urządzeń na unijnej granicy. Zakup i prace inwestycyjne zostały sfinansowane z budżetu państwa. Urządzenie obejmuje zasięgiem dwa tory, co umożliwia kontrolę wszystkich pociągów towarowych wjeżdżających do Polski i wyjeżdżających na Białoruś, zarówno po torze szerokim, jak i normalnym.

Czytaj też: Mateusz zginął zasypany otrębami w elewatorze zbożowym. Dyrektor zakładu stanął przed sądem

Jak podaje KAS, od 2021 roku funkcjonariusze celno-skarbowi z kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce odprawili w obu kierunkach blisko 6 tys. pociągów towarowych, z 195 tys. wagonów. W tym okresie, w wyniku kontroli, zatrzymano przemyt łącznie ponad 400 tys. paczek papierosów wartych ponad 6 mln zł. Udaremnione w ostatnim czasie próby przemytu miały miejsce z wykorzystaniem nowego skanera rtg. Podlaska KAS informowała pod koniec maja o przemycie w sumie 200 tys. paczek papierosów, ukrytych w trzech różnych rodzajach ładunku podczas kontroli trzech pociągów wjeżdżających z Białorusi do Polski.

W dwóch wagonach składu przewożącego granitowe kruszywo funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli 9,5 tys. paczek białoruskich papierosów. W kontenerze ze sklejką znajdowało się ponad 42 tys. paczek. Najwięcej, bo 150 tys. nielegalnych paczek papierosów funkcjonariusze z oddziału celnego w Siemianówce znaleźli w wagonie pociągu transportującego zrębkę drzewną.

Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?
None