Konkurs "Niesamowita Maszyna" skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którym bliskie są pasja konstruowania i zasady fizyki. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobną maszynę zbudowano już na Politechnice Białostockiej.
Organizatorzy informują, że konkursowa konstrukcja powinna mieścić się na ławce szkolnej, nie musi też być tak skomplikowana jak maszyna PB. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy, który powinien zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny), co stanowi nawiązanie do jubileuszu Politechniki Białostockiej. W 2019 roku uczelnia będzie świętować 70-lecie.
Czytaj także: W Białymstoku zamontowano ławki i kosze odporne na zniszczenia [ZDJĘCIA]
Niesamowite maszyny uczniowie mogą budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres [email protected].
21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się wielki finał, podczas którego zostaną pokazane wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, nastąpi wybór zwycięzców i wręczenie nagród.