Żołnierz uderzony kamieniem. Uszkodzony posterunek polskich służb. Niebezpieczna noc na granicy z Białorusią

i

Autor: Straż Graniczna Żołnierz uderzony kamieniem. Uszkodzony posterunek polskich służb. Niebezpieczna noc na granicy z Białorusią

Żołnierz uderzony kamieniem. Uszkodzony posterunek polskich służb. Niebezpieczna noc na granicy z Białorusią

2022-03-09 10:23

17 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w środę Straż Graniczna. Wszystkie przypadki dotyczą granicy w województwie podlaskim; w grupach byli m.in. obywatele Kuby i Syrii. Minionej nocy doszło też do niebezpiecznych incydentów.

Na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 17 cudzoziemców - ośmioro Kubańczyków, pięciu Syryjczyków oraz obywatele Gwinei, Kamerunu, Senegalu i Jemenu - podała w środę rano na Twitterze Straż Graniczna. Poinformowała też, że cudzoziemcy zostali zatrzymani na odcinkach w Podlaskiem, za których ochronę odpowiadają placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, Nowym Dworze, Narewce, Michałowie i Mielniku.

Czytaj też: Trzcianne: Wypadek przy wiejskiej kapliczce. Dwie kobiety w szpitalu [ZDJĘCIA]

Minionej nocy na odcinku ochranianym niedaleko Czeremchy patrole polskich służb były kilkukrotnie atakowane przez agresywne grupy cudzoziemców. - Żołnierz Wojska Polskiego został uderzony kamieniem w głowę. Uszkodzono posterunek polskich służb - podała Straż Graniczna. W sumie zatrzymano 15 nielegalnych imigrantów: obywateli Iraku i Iranu.

Ruszyła budowa ogrodzenia przy polsko-białoruskiej granicy

2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r. To przedłużenie rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. Wcześniej od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym samym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu napisano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - "eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej". Podano także, że wydłużony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej ma także umożliwić zakończenie budowy tej zapory.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?