Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej

2022-01-25 18:22

Na granicy polsko-białoruskiej ruszyła budowa zapory. To największa inwestycja w historii formacji - podkreśliła we wtorek Straż Graniczna. Wcześniej przekazała teren wykonawcom, Budimexowi i Unibepowi. Koszt budowy to 1,6 mld zł.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy - 1,6 mld zł - napisała Straż Graniczna na Twitterze. Do wpisu formacja dołączyła krótkie nagranie z początku prac na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Na nagraniu widać, że na teren budowy wjechał już ciężki sprzęt.

Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o długości łącznie 105,5 km, a Unibep - kolejnych dwóch o długości 80,7 km.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła w poniedziałek PAP, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze fragmenty odcinków (łącznie ponad 20 km). "Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi" - zaznaczyła. Jeszcze w tym tygodniu na teren budowy zaproszeni zostaną dziennikarze. Równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych. Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Ruszyła budowa ogrodzenia przy polsko-białoruskiej granicy
Sonda
Czy jesteś za budową muru na granicy polsko-białoruskiej?