1 Podlaska Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsza przysięga terytorialsów w 2019 roku. Kolno 3.02.2019 [ZDJĘCIA]

2019-02-04 9:34

W Kolnie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następne szkolenie nowych ochotników rusza już 16 lutego.

Przysięga zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców miasta, a także liczną reprezentację pocztów towarzyszących oraz pododdział kawalerii ze Stowarzyszenia im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, natomiast dodatkowe zabezpieczenie medyczne zapewniła Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Nadało to wydarzeniu bardzo patriotyczny i lokalny charakter.

Czytaj także: Święta Woda. Tragiczny wypadek na DK 19. Zderzenie busa, TIR-a i audi. Kierowca busa nie żyje. Droga zablokowana [ZDJĘCIA]

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski podkreślił w swoim przemówieniu, że uroczystość miała podwójnie symboliczny wymiar: „(…) dla Was, Drodzy Ochotnicy, (…) oznacza ona przystąpienie do wojskowej rodziny, a (…) dla Kolna, (…) jest pierwszą taką uroczystością w prawie sześciusetletniej historii tego miasta.

Do uczestników przysięgi list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: Stajecie się częścią społeczności żołnierskiej w roku, w którym obchodzimy dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Wasza formacja - Wojska Obrony Terytorialnej – uzupełnia budowaną od tamtego czasu strukturę naszego bezpieczeństwa o niezwykle istotny wymiar lokalny.

Uroczystość zakończyła szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 19 stycznia. Wraz z nowo zaprzysiężonymi Terytorialsami w szeregi 1PBOT wstąpili także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Już za niespełna dwa tygodnie, 16 lutego, bramy koszar przekroczą kolejni ochotnicy.

Powiat kolneński leży w rejonie odpowiedzialności 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży. Pod koniec lutego w Łomży odbędą się warsztaty PARASOL, których celem jest zapoznanie administracji publicznej oraz służb mundurowych z potencjałem WOT w zakresie zarządzenia kryzysowego.

Czytaj także: Pościg za przemytnikami. Staranowali kolczatkę. Funkcjonariusz Straży Granicznej został ciężko ranny

Rekrutacja - zarówno do terytorialnej (TSW), jak i zawodowej służby wojskowej w 1PBOT - trwa na bieżąco. Kandydaci mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub (w przypadku TSW) złożyć wniosek o powołanie przez Internet. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta i w katalogu spraw wybrać opcję „Bezpieczeństwo narodowe”, dalej „Spełnianie powszechnego obowiązku obrony” oraz „Powołanie do terytorialnej służby wojskowej”. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, ponieważ można skorzystać z tzw. profilu zaufanego.