10 kwietnia w woj. podlaskim zawyją syreny alarmowe

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki 10 kwietnia w woj. podlaskim zawyją syreny alarmowe

10 kwietnia w woj. podlaskim zawyją syreny alarmowe

2021-04-09 13:57

W sobotę 10 kwietnia w woj. podlaskim zawyją syreny alarmowe. W ten sposób Podlaskie uczci pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, która wydarzyła się 11 lat temu. Wśród ofiar był m.in. prezydent RP Lech Kaczyński ze swoją małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści i przywódcy sił zbrojnych. W katastrofie zginęły również osoby związane z woj. podlaskim: poseł Krzysztof Putra, abp Miron Chodakowski oraz stewardesa Justyna Moniuszko z Białegostoku.

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w niektórych miastach w woj. podlaskim, zostaną włączone syreny alarmowe. Jak przekazała nam Kamila Ausztol z biura wojewody podlaskiego, syreny zawyją w powiecie wysokomazowieckim, łomżyńskim, Łomży (godz. 8:41) i w Mońkach (godz. 12). - Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne, przy jednoczesnym sprawdzeniu sprawności systemu alarmowania - informuje Kamila Ausztol. - System alarmowania będzie uruchomiony przez organy samorządu terytorialnego zgodnie z § 10 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach.

Czytaj też: Justyna Moniuszko zginęła w katastrofie smoleńskiej. Piękna stewardesa miała 25 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

- Katastrofa smoleńska to wydarzenie, o którym na pewno będzie trzeba pisać w podręcznikach historii XXI w. - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak podaje PAP, szef MEiN w piątkowej rozmowie w Radiu Wrocław pytany o to, czy młodzież powinna uczyć się o katastrofie smoleńskiej z podręczników historii, powiedział, że "bezwzględnie tak". "Przecież to jest wydarzenie, które jest najtragiczniejszym w powojennych dziejach Polski, jeśli chodzi o losy polskiej państwowości, bo mówimy tutaj przecież o państwie polskim, o najwyższych rangą funkcjonariuszach państwa polskiego z prezydentem RP na czele" - powiedział minister.

Zobacz zdjęcia: 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Grób stewardesy Justyny Moniuszko

Sonda
Czy twoim zdaniem ustalono już faktyczną przyczynę katastrofy smoleńskiej?