Białystok. Potrącenie 6-latka na ulicy Lipowej. 22-latka usłyszała nieprawomocny wyrok. Dziecko stoczyło się z maski

i

Autor: KWP Białystok Białystok. Potrącenie 6-latka na ulicy Lipowej. 22-latka usłyszała nieprawomocny wyrok. "Dziecko stoczyło się z maski". Zdjęcie ilustracyjne

Leczenie dziecka wciąż trwa

Białystok. Potrącenie 6-latka na ulicy Lipowej. 22-latka usłyszała nieprawomocny wyrok. "Dziecko stoczyło się z maski"

2023-12-08 12:15

Sąd Rejonowy w Białymstoku na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał młodą kobietę, która na przejściu dla pieszych w centrum miasta potrąciła 6-letnie dziecko. Chłopiec doznał bardzo poważnych obrażeń, jego leczenie wciąż trwa.

Do wypadku doszło w połowie stycznia tego roku, w ścisłym centrum Białegostoku. Na przejściu dla pieszych przy ulicy Lipowej samochód osobowy potrącił 6-letniego chłopca - Białorusina, który przechodził przez ulicę z mamą i bratem. Dziecko doznało bardzo poważnych obrażeń, m.in. złamaniea podstawy czaszki.

Prokuratura oskarżyła 22-latkę o to, że umyślnie naruszyła przepisy ruchu drogowego, zbliżając się do przejścia dla pieszych nie zwolniła, nie ustąpiła pieszemu pierwszeństwa i doprowadziła do wypadku, powodując u chłopca ciężkie obrażenia. Według jej relacji, warunki atmosferyczne były wtedy trudne, padała mżawka, a widoczność utrudniały też światła ulicznych ozdób świątecznych. Wyjaśniała, że zwolniła przed przejściem i dawała znak ręką, by kobieta z dwójką dzieci przeszła przez przejście.

Ponieważ ta nie zareagowała, nie zatrzymywała się. - Później pamiętam tylko ten moment, kiedy to dziecko stoczyło się z maski - mówiła przed sądem. Według jej wersji zdarzeń, chłopiec wbiegł z jej lewej strony wprost pod koła samochodu.

Inaczej zeznawali na rozprawie świadkowie, którzy mówili że - mimo trudnych warunków atmosferycznych - widzieli pieszych na przejściu, przed którymi 22-latka się nie zatrzymała. - Ja jako doświadczony kierowca zawodowy widziałem te osoby, natomiast ktoś, kto nie jeździ zawodowo, mógłby tych osób nie zobaczyć (...). Z mego punktu widzenia to było tak, że przechodzi matka z dzieckiem, a drugie dziecko idzie przed nią. I dziecko nagle znika pod kołami samochodu - mówili ci świadkowie, kierowca autobusu i kierowca karetki pogotowia.

Pełnomocnik matki chłopca, która miała w sprawie status oskarżycielki posiłkowej, mówił we wrześniu na początku procesu, że rodzina jest w Niemczech, gdzie trwa dalsze leczenie 6-latka.

Nieprawomocnie skazana 22-latka ma też zapłacić 5 tys. zł nawiązki na rzecz poszkodowanego. Sąd orzekł też wobec niej 3-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe białostockiego sądu. Obrona chciała uniewinnienia.

Czytaj też: Ciągnik przygniótł 9-letnie dziecko. Policja namierzyła kierowcę skutera. To 13-latek

Tragiczny wypadek na drodze z Zabłudowa do Hajnówki. 1 osoba nie żyje, 10 rannych. Zdjęcia:

BMW potrąciło kobietę z dzieckiem. Przerażające nagranie z Puław
Sonda
Czy jako pieszy czujesz się bezpiecznie w Białymstoku?