Ciężarówka zabiła 15-latkę na pasach. Tragedia przy szkole podstawowej w Sztabinie

i

Autor: KPP Augustów Ciężarówka zabiła 15-latkę na pasach. Tragedia przy szkole podstawowej w Sztabinie

Nastolatka nie żyje

15-latka zginęła na pasach. Kierowca ciężarówki usłyszał zarzut i zniknął

2023-01-12 7:58

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło rankiem 10 października 2022 roku w Sztabinie (woj. podlaskie). Na przejściu dla pieszych przy ul. Augustowskiej ciężarówka śmiertelnie potrąciła 15-letnią dziewczynę. Białoruski kierowca po usłyszeniu zarzutu zapadł się pod ziemię.

Nastolatka szła na przystanek autobusowy, skąd miała jechać do szkoły średniej w Augustowie. W dziewczynę uderzyła cysterna. 15-latka doznała ciężkich obrażeń głowy, zginęła na miejscu. - W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że piesza weszła na przejście z prawej strony względem najeżdżającego pojazdu i zrobiła to w sposób prawidłowy, wcześniej stojąc na prawym poboczu. Została potrącona okolicą lewej strony przodu pojazdu - ustaliła prokuratura. Ciężarówką kierował 55-letni Białorusin zatrudniony w litewskiej firmie transportowej. Był trzeźwy. Jechał z prędkością dopuszczalną.

15-latka zabita na pasach. Zarzut dla kierowcy cysterny

Prokurator przedstawił kierowcy zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Zarzucono mężczyźnie, że podczas zbliżania się do oznakowanego przejścia dla pieszych nie zachował należytej ostrożności i nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych celem przepuszczenia prawidłowo przechodzącej pokrzywdzonej, w wyniku czego śmiertelnie ją potrącił. Prokurator zatrzymał też podejrzanemu prawo jazdy.

Sąd Okręgowy w Suwałkach zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Mężczyzna usłyszał zarzut i... został zwolniony. - Do zakończenia śledztwa nie udało się jednak ponownie zatrzymać podejrzanego, najprawdopodobniej przebywającego za granicą,  chociaż był poszukiwany listem gończym. Pomimo tego, po skompletowaniu dowodów, prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Augustowie - informuje prokuratura.

Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym kierowcy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sonda
Czy piesi powinni zawsze mieć pierwszeństwo na pasach?
Tragiczny wypadek w Lublinie. Nie żyją nastolatkowie. Samochód którym jechali jest całkowicie zmiażdżony!
Listen to "Drastyczne wypadki drogowe oczami ratownika. DROGOWSKAZY" on Spreaker.