Jubilat, który ukończy 100 lat dostaje wsparcie finansowe. Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa to z kolei przeciętne wynagrodzenia, które jest pomniejszone o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Ta kwota zmienia się zawsze wraz z waloryzacją 1 marca każdego roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Obecnie przyznaje się je w wysokości 4.003,88 zł brutto.
Zobacz także: Białystok na zdjęciach z lat 50. XX wieku! Perełka! Fotografie zrobiono niedługo po śmierci Józefa Stalina [ZDJĘCIA]
Oddział ZUS w Białymstoku w tym roku przyznał już 8 takich świadczeń, a do końca roku kolejne 20 osób ukończy 100 lat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na koniec roku w całym kraju wypłacał to świadczenie dla 1,9 tys. osób. W województwie podlaskim w kwietniu bieżącego roku przekazano je 57 mieszkańcom naszego terenu. Najstarsza osoba pobierająca świadczenie dla 100-latka przebywa w województwie śląskim. To kobieta, która ma ukończone 112 lat. Najstarszy mężczyzna natomiast zamieszkuje województwo dolnośląskie i ma ukończone 111 lat. W naszym regionie możemy pochwalić się panią, która ma 107 lat i 7 miesięcy, zaś pan 107 lat i 6 miesięcy.
– Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności - wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – dodaje Katarzyna Krupicka.
Oprócz ZUS wypłaty dla swoich emerytów i rencistów realizują także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: MSW i MON.