Abp Głódź zbojkotowany przez część wiernych. Nie przyszli na ważną uroczystość kościelną

i

Autor: Silar/CC BY-SA 4.0/wikipedia Obecność abp. Sławoja Leszka Głodzia na uroczystej mszy świętej wywołała kontrowersje wśród części wiernych.

Kontrowersje wokół arcybiskupa

Abp Głódź zbojkotowany przez część wiernych. Nie przyszli na ważną uroczystość kościelną

2023-03-05 18:00

Obecność arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia na mszy w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku wzbudziła kontrowersje wśród części wiernych. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", zdecydowali się oni na bojkot uroczystości ku czci patrona metropolii białostockiej. Zgodnie z decyzją Watykanu abp Głódź nie może uczestniczyć w publicznych celebracjach, jednak zakaz dotyczy wyłącznie uroczystości, które odbywają się na terenie archidiecezji gdańskiej.

Białystok. Kontrowersje wokół abp. Głodzia. Część wiernych zbojkotowała mszę św.

W sobotę, 4 marca w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku odbyły się uroczystości ku czci patrona tej parafii i równocześnie patrona metropolii białostockiej. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", liturgia została zbojkotowana przez część wiernych, którzy w ten sposób zaprotestowali przeciwko obecności arcybiskupa Sławoja Leszka GłodziaUdział hierarchy w liturgii potwierdzają zdjęcia umieszczone na stronie internetowej parafii, tymczasem abp Głódź w 2021 roku został ukarany przez Watykan za "zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich". Tych przewin duchowny dopuścił się, gdy pełnił urząd metropolity gdańskiego (2008-20) w związku z tym Stolica Apostolska zakazała mu uczestniczenia w publicznych celebracjach. Kara obowiązuje jednak wyłącznie na terenie archidiecezji gdańskiej, a nie archidiecezji białostockiej, na terenie której zamieszkuje emerytowany już hierarcha. 

Mimo że formalnie zakaz Watykanu nie został złamany, część wiernych była oburzona zaproszeniem abp. Głodzia do koncelebrowania mszy świętej. - To jest patologia. Jak można zapraszać na takie uroczystości duchownego, który krył nadużycia seksualne innych księży? - powiedziała "GW" jedna z parafianek. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku równie silne kontrowersje wywołała obecność abp Głodzia na uroczystości otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Sonda
Czy abp Sławoj Leszek Głódź budzi Twoje zaufanie?
Szli w milczeniu przez Zamość. Młodzi ludzie oddali hołd swemu zamordowanemu koledze