Ciężarówka zabiła 15-latkę na pasach. Tragedia przy szkole podstawowej w Sztabinie

i

Autor: KPP Augustów Ciężarówka zabiła 15-latkę na pasach. Tragedia przy szkole podstawowej w Sztabinie

List gończy

15-latka zginęła w drodze do szkoły. Straszna śmierć nastolatki

2023-03-03 19:19

Sąd Rejonowy w Augustowie wydał list gończy za 55-letnim obywatelem Białorusi, który został skazany na 4 lata więzienia za śmiertelne potrącenie 15-latki na przejściu dla pieszych w Sztabinie (woj. podlaskie). Po uprawomocnieniu się wyroku będzie można zastosować procedurę wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Do śmiertelnego potrącenia nastolatki doszło rano 10 października 2022 roku przy ul. Augustowskiej w Sztabinie. 15-latka szła na przystanek autobusowy, skąd chciała jechać do szkoły w Augustowie. Na przejściu potrąciła ją ciężarówka z naczepą typu cysterna. W wyniku potrącenia dziewczyna doznała ciężkich obrażeń głowy. Zginęła na miejscu.

Kierowcą był 55-letni Białorusin Aliaksandr P. zatrudniony w litewskiej firmie transportowej. Jechał z dopuszczalną prędkością. Prokuratura zarzuciła mu, że - zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych - nie zachował należytej ostrożności i nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić 15-latkę. Po postawieniu mu zarzutów prokuratura wystąpiła o areszt, ale sąd wniosku nie uwzględnił. Kierowca został wówczas zwolniony, ale sąd drugiej instancji uwzględnił zażalenie prokuratury i areszt jednak zastosował. Kierowcy nie udało się jednak zatrzymać ponownie.

Dwa tygodnie temu augustowski sąd skazał zaocznie Białorusina na 4 lata więzienia. Zasądził na rzecz rodziny kwotę 50 tys. zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny. Jak poinformował w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, augustowski sąd wydał za skazanym list gończy. Dodał, że na mocy tego listu, jest on poszukiwany na terenie Polski. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku będzie można zastosować procedurę wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Sonda
Czy piesi powinni zawsze mieć pierwszeństwo na pasach?
11-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Wszystko się nagrało!