Abp Józef Guzdek obejmuje archidiecezję białostocką. Kiedy ingres?

i

Autor: Ordynariat polowy/CC BY 3.0/wikipedia Kanonicznie abp Józef Guzdek obejmie archidiecezję białostocką w piątek, 3 września. Dzień później w katedrze odbędzie się ingres.

Abp Józef Guzdek obejmuje archidiecezję białostocką. Kiedy ingres?

2021-09-02 20:39

W piątek, 3 września abp Józef Guzdek kanonicznie obejmie archidiecezję białostocką. Dzień później w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się ingres. Abp Józef Guzek do tej pory pełnił funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego. Poprzedni metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda został przeniesiony przez papieża Franciszka do Gdańska.

Wakat na stolicy arcybiskupiej w Białymstoku powstał, gdy papież Franciszek zdecydował o przeniesieniu abp. Tadeusza Wojdy na funkcję metropolity gdańskiego. Po kilku miesiącach oczekiwania wierni archidiecezji białostockiej doczekali się ogłoszenia nazwiska nowego hierarchy. Następcą abp. Tadeusz Wojdy został dotychczasowy biskup polowy Wojska Polskiego abp Józef Guzdek. Zgodnie z prawem kanonicznym objęcie władzy nad archidiecezją wymaga jednak dopełnienia kościelnej procedury. Formalnie stanie się jej zadość w piątek, 3 września o godz. 15.00, gdy zostanie odczytana papieska bulla nominacyjna, a nowy arcybiskup złoży na dokumencie swój podpis. W uroczystości wezmą udział między innymi: bp Henryk Ciereszko, abp Edward Ozorowski oraz członkowie kolegium konsultorów i Kapituły Metropolitalnej. W umieszczonym na stronie internetowej archidiecezji białostockiej opisie tej uroczystości, wśród uczestników próżno szukać nazwiska abp. Sławoja Leszka Głódzia, który mieszka na terenie archidiecezji białostockiej, a w marcu został ukarany przez Watykan za dopuszczenie się zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. 

PRZECZYTAJ: Rolnicy. Podlasie. "Cena dowalone konkret". Andrzej z Plutycz reklamuje kubki i magnesy

Ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez nowego metropolitę odbędzie się w sobotę, 4 września o godz. 11.00 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Weźmie w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z metropolii białostockiej (łomżyński oraz drohiczyński), abp Jakub - prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, a także biskupi z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji ełckiej. Mszę św. koncelebrować będą także kapłani archidiecezji białostockiej, kapelani wojskowi oraz księża przybyli z innych diecezji. W związku z uroczystościami związanymi z ingresem w dniu 4 września 2021 roku w godz. 6.00-15.00 zamknięta dla ruchu drogowego będzie ul. Kościelna. Natomiast w godz. 6.00- 10.00 na ul. Kościelnej będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się.

ZOBACZ: W uszach miał białe słuchawki. Policjanci z Hajnówki szukają tego człowieka!

Kornelka bardzo cierpi. Trwa walka o jej zdrowie!