Absolwenci Politechniki Białostockiej wymyślili wózek inwalidzki z funkcją pionizacji. W dowolnym momencie można zmienić pozycję z siedzącej na stojącą [ZDJĘCIA]

2019-02-07 18:08

Absolwenci Politechniki Białostockiej opracowali wózek inwalidzki z funkcją pionizacji. Twórcy projektu otrzymali nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP. Wynalazek został też wyróżniony podczas IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Wynalazek to inżynierska praca dyplomowa Pawła Czerwińskiego i Katarzyny Burdziak, która powstała pod opieką merytoryczną dr. inż. Piotra Borkowskiego. Autorzy są już absolwentami Politechniki Białostockiej, ale wciąż współpracują ze swoim mentorem nad popularyzacją swojego pomysłu. Wynalazek zgłosili już do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony patentowej.

Czytaj także: "Zemsta" Aleksandra Fredry zaprezentowana w Indiach. Organizatorzy przygotowali mu miejsce na widowni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Studenci i pracownik Wydziału Mechanicznego PB zaprojektowali wózek, który pomaga osobom z niepełnoprawnością swobodnie korzystać także z miejsc wyżej położonych.

dr. inż. Piotra Borkowskiego

i

Autor: Politechnika Białostocka dr. inż. Piotra Borkowskiego

- Nasz wózek oprócz tego, że umożliwia przemieszczanie się użytkownika, pozwala mu sięgnąć np. do półki z książkami - tłumaczy dr inż. Piotr Borkowski. - W konstrukcji umieściliśmy autorski, ręczny mechanizm pionizowania sylwetki osoby, która siedzi na wózku, dzięki temu może ona w dowolnym momencie zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Ułatwiamy w ten sposób takie proste czynności, jak sięgnięcie w sklepie po towar z wyższej półki, korzystanie z szafek w domowej kuchni, czy wizytę w bibliotece. Dzięki systemowi pionizacji osoba niepełnosprawna może pokonać więcej barier architektonicznych oraz zachować aktywność w życiu zawodowym i społecznym.

Praktyczny pomysł absolwentów i pracownika Wydziału Mechanicznego PB pozostaje obecnie jedynie na papierze. Twórcy dysponują dokumentacją techniczną wynalazku i jego wizualizacją komputerową. Pozostają otwarci na propozycje, które mogłyby doprowadzić do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Czytaj także: Lekarze z USK w Białymstoku usunęli nowotwór 24-latce z rakiem szyjki macicy. Kobieta będzie mogła zajść w ciążę

- Problemy osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane i stajemy się coraz wrażliwsi na ich potrzeby - kontynuuje dr inż. Piotr Borkowski. - Moi studenci, członkowie Koła Naukowego Technologii i Konstrukcji Biomedycznych "BioTik", od kilku już lat chętnie podejmują się zadań inżynierskich, które dedykowane są poprawie funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Tych pomysłów nazbierało się naprawdę wiele, to urządzenia do rehabilitacji, urządzenia wspomagające. Dla mnie, jako nauczyciela akademickiego, jest to duża satysfakcja, gdy coraz częściej rozwiązania naszych studentów są doceniane na forum ogólnopolskim.

Prezydent Andrzej Duda na zakupach w Auchan, ZOBACZ WIDEO: