Przy tworzeniu programu uczelnia współpracowała z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji i Izbą Administracji Skarbowej w Białymstoku. Chemia kryminalistyczna i sądowa znajduje się w ofercie uczelni od roku 2017/2018. Kierunek ukończyło do tej pory dopiero 45 studentów.
Czytaj też: "Nasz nowy dom" spłonął przez PAPIEROSA. Ustalenia prokuratury [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Za największą wartość studiów uważam możliwość nauki pod okiem praktyków - mówi Magdalena Grodzka, absolwentka, obecnie pracuje w laboratorium Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku. - Mieliśmy zajęcia z pracownikami policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, ale też analitykami z urzędu celno-skarbowego, w którym zresztą odbyłam także dodatkowe, nieobowiązkowe praktyki. Dzięki temu miałam okazję bliżej poznać miejsce, w którym później starałam się o pracę.
Rekrutacja na studia II stopnia na Uniwersytecie w Białymstoku potrwa w tym roku do 7 sierpnia. Na kierunek chemia kryminalistyczna i sądowa uczelnia może przyjąć 30 osób.
- Program studiów łączy laboratoryjną analizę materiałów dowodowych z wiedzą z zakresu toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Studenci uczą się m.in. jak analizować materiały dowodowe na obecność substancji narkotycznych i leków, badają materiał biologiczny zebrany na miejscu przestępstwa, wykonują analizy kryminalistyczne – wylicza dr hab. Alina Dubis prof. UwB z Wydziału Chemii, kierownik kierunku.
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku