Analizują ślady krwi, profilują narkotyki. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na studia

2020-08-05 7:41
Analizują ślady krwi, profilują narkotyki. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na studia
Autor: UwB Analizują ślady krwi, profilują narkotyki. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na studia

Chemia kryminalistyczna i sądowa to jeden z najmłodszych kierunków na Uniwersytecie w Białymstoku i jedyny tego typu w Polsce na studiach magisterskich. Studenci tego kierunku m.in. analizują ślady krwi, profilują narkotyki, wykorzystują owady do ustalania okoliczności przestępstw, ale też badają autentyczność dzieł sztuki, wyrobów jubilerskich, czy skład chemiczny żywności.

Przy tworzeniu programu uczelnia współpracowała z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji i Izbą Administracji Skarbowej w Białymstoku. Chemia kryminalistyczna i sądowa znajduje się w ofercie uczelni od roku 2017/2018. Kierunek ukończyło do tej pory dopiero 45 studentów.  

Czytaj też: "Nasz nowy dom" spłonął przez PAPIEROSA. Ustalenia prokuratury [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Za największą wartość studiów uważam możliwość nauki pod okiem praktyków - mówi Magdalena Grodzka, absolwentka, obecnie pracuje w laboratorium Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku. - Mieliśmy zajęcia z pracownikami policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, ale też analitykami z urzędu celno-skarbowego, w którym zresztą odbyłam także dodatkowe, nieobowiązkowe praktyki. Dzięki temu miałam okazję bliżej poznać miejsce, w którym później starałam się o pracę.

Rekrutacja na studia II stopnia na Uniwersytecie w Białymstoku potrwa w tym roku do 7 sierpnia. Na kierunek chemia kryminalistyczna i sądowa uczelnia może przyjąć 30 osób.

- Program studiów łączy laboratoryjną analizę materiałów dowodowych z wiedzą z zakresu toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Studenci uczą się m.in. jak analizować materiały dowodowe na obecność substancji narkotycznych i leków, badają materiał biologiczny zebrany na miejscu przestępstwa, wykonują analizy kryminalistyczne – wylicza dr hab. Alina Dubis prof. UwB z Wydziału Chemii, kierownik kierunku.

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Policjanci z Białegostoku zlikwidowali plantację konopi i znaleźli ponad kilogram marihuany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE