BESTIA ZE WSCHODU nadciąga nad Podlasie. Zagrożenie życia. IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia

i

Autor: jch "BESTIA ZE WSCHODU" nadciąga nad Podlasie. "Zagrożenie życia". IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia

"BESTIA ZE WSCHODU" nadciąga nad Podlasie. "Zagrożenie życia". IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia

2021-01-13 11:06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 3 ostrzeżenia meteorologiczne dla woj. podlaskiego. Od najbliższego czwartku aż do niedzieli w Podlaskiem będzie obowiązywać ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia."

Od czwartku od godz. 7:30 do niedzieli do godz. 7:30 na całym obszarze woj. podlaskiego będzie obowiązywać ostrzeżenie 1. stopnia przed silnym mrozem. Poniższe dane pochodzą od IMGW.

Czwartek - Piątek

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -12°C. Temperatura maksymalna w dzień od -5°C do -3°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 10 km/h do 20 km/h.

Piątek - Sobota

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -18°C do -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -12°C do -9°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 15 km/h.

Sobota - Niedziela

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -18°C do -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -11°C do -9°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 10 km/h.

Ostrzeżenia 2. stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju, ale sypnąć może w całej Polsce. Przed nami trudny weekend. Posłuchaj:

Czy to zapowiadana "bestia ze wschodu". Nadejście srogiej zimy na początku 2021 roku przewidział meteorolog z serwisu pogodowego mkWeather.com. W prognozie udostępnionej na portalu czytamy, że "Syberyjska zima uderzy w Europie Środkowej z pełną mocą między piątkiem, a poniedziałkiem (15.01 - 18.01), kiedy syberyjskie powietrze będzie płynąć daleko na zachód".

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Prawdziwa zima stulecia zaatakowała Polskę na przełomie 1978/1979 roku. Atak zimy był niespodziewany i wyjątkowo silny. Mróz i wielkie zaspy śniegu spowodowały, że w wielu miastach doszło do paraliżu komunikacyjnego. Był problem z transportem surowców energetycznych, w mieszkaniach było zimno. Pracownicy fabryk byli delegowani do odśnieżania ulic w miastach. Uczniowie byli zwolnieni z lekcji. W działania zaangażowano także wojsko.

Atak zimy w Polsce