Białystok chce integrować mieszkańców i uchodźców. Miasto planuje wydać na ten cel 40 tys. zł

2022-05-23 8:03
Białystok chce integrować mieszkańców i uchodźców. Miasto planuje wydać na ten cel 40 tys. zł
Autor: Jacek Chlewicki Białystok chce integrować mieszkańców i uchodźców. Miasto planuje wydać na ten cel 40 tys. zł

Blisko 40 tys. zł na działania integracyjne białostoczan i przebywających w mieście uchodźców - przeznaczyły władze Białegostoku. Pieniądze na różnego rodzaju działania będą mogły pozyskać organizacje pozarządowe.

Pieniądze będzie można otrzymać z konkursu ogłoszonego przez miasto pod nazwą "Razem w Białymstoku – integracja mieszkańców i uchodźców". Jak poinformowała PAP Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, konkurs skoncentrowany jest "na budowaniu akceptacji, poczucia wspólnoty oraz więzi między mieszkańcami Białegostoku i uchodźcami". - Uczestnicy projektów będą mieli szanse na integrację poprzez podjęcie wspólnej aktywności w różnych sferach tematycznych. Działania o charakterze społecznym, kulturalnym, sportowym, edukacyjnym można będzie realizować do końca roku. Wszystkie propozycje będą nieodpłatne dla uczestników - dodała.

Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim

Konkurs jest konkursem grantowym w formie regrantingu. Jak wyjaśniła Bogacewicz, formuła ta oznacza, że w procedurze otwartego konkursu ofert zostanie wyłoniona organizacja pozarządowa, tzw. operator projektów, który otrzyma pulę środków, a następnie w formie otwartego konkursu przekaże innym organizacjom pozarządowym. - Do dyspozycji ngo będzie 39 tys. zł, z których zostanie sfinansowanych co najmniej 13 działań o wartości do 3 tys. zł - poinformowała Bogacewicz.

Czytaj też: Straż Graniczna szuka kandydatów do służby. Ponad 3 tys. zł dla nowych funkcjonariuszy, a później...

Obecnie zakończył się nabór ofert organizacji pozarządowych na operatora projektów i trwa ocena ofert. - Wyłoniony operator przygotuje szczegółowy regulamin naboru na realizację inicjatyw społecznych - podała Bogacewicz. O konkursie informowano organizacje pozarządowe na spotkaniu zorganizowanym przez miasto, które odbyło się na początku tygodnia, a dotyczyło ono działań realizowanych na rzecz uchodźców z Ukrainy i ich potrzebach.

Zobacz też: Diabelski młyn w Białymstoku. 25 zł za przejażdżkę [CENNIK, GODZINY OTWARCIA]

Sonda
500 plus dla uchodźców to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE