Straż Graniczna szuka kandydatów do służby. Ponad 3 tys. zł dla nowych funkcjonariuszy. A potem...

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Straż Graniczna szuka kandydatów do służby. Ponad 3 tys. zł dla nowych funkcjonariuszy. A potem...

Straż Graniczna szuka kandydatów do służby. Ponad 3 tys. zł dla nowych funkcjonariuszy, a później...

2022-05-23 7:44

Podlaski Oddział Straży Granicznej szuka kandydatów do służby. Chodzi zwłaszcza o placówki na granicy z Białorusią, gdzie od prawie roku utrzymuje się wysoka fala nielegalnej imigracji i trwa budowa zapory, która ma pomóc w zwalczaniu tego procederu. - Mamy pełną świadomość, że za jakiś czas będziemy samodzielnie tę granicę chronić i do tego potrzebujemy większej liczby funkcjonariuszy i sprzętu technicznego - powiedział PAP komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. bryg. Andrzej Jakubaszek.

Od prawie roku na granicy z Białorusią w województwie podlaskim utrzymuje się wysoka fala nielegalnej imigracji. Według statystyk SG od początku obecnego roku odnotowała ona ponad 5,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W kwietniu było ich 1,1 tys., w maju do tej pory - ponad 700. Trwa budowa stalowej zapory, która ma pomóc w walce z tym procederem. Wykonawcy deklarują, że prace zakończą w terminie do 30 czerwca. Gen. Jakubaszek ocenił, że zainteresowanie służbą w Podlaskim Oddziale SG jest coraz większe, coraz lepsza jest też - w całym województwie - promocja naboru chętnych. W 2021 roku przyjęto 97 osób; w tym jest plan przyjęcia co najmniej 130 osób (przyjęto 29, pod koniec czerwca powinno to być kolejne 45 osób). Z liczby składanych podań wynika, że jest kilkoro chętnych na miejsce.

- Wrzesień powinien być takim miesiącem wykwitu w naborze, ponieważ młodzi ludzie kończą naukę i po wakacjach szukają planu na siebie. I mam nadzieję, że ta cyfra w październiku - jeśli chodzi o nabór do służby - to będzie co najmniej 70 osób - dodał gen. Jakubaszek. Zaznaczył, że Podlaski Oddział SG dostał w sumie 350 dodatkowych etatów, więc jeśli odpowiednich kandydatów będzie więcej, limity mogą być przez Komendę Główną SG zwiększone. - Proces weryfikacji jest dosyć szczegółowy i złożony, ale staramy się szukać "uprofilowanych" ludzi. Służba na pewno jest ciekawa, perspektywiczna i dużo można się nauczyć - dodał.

Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Ma być gotowa do 30 czerwca

Obecnie w Podlaskim Oddziale SG, odpowiadającym za ochronę 247 km granicy z Białorusią (zewnętrzna granica UE) oraz 104 km z Litwą (wewnętrzna granica unijna) służbę pełni ok. 2 tys. funkcjonariuszy i trzystu pracowników cywilnych. Szczegóły dotyczące naboru do służby można znaleźć na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału SG. Jak wynika z zamieszczonych tam informacji, na początku nowi funkcjonariusze mogą liczyć na płace ok. 3,2-3,4 tys. zł netto miesięcznie, zaś po ukończeniu szkolenia podstawowego na poziomie 4,3-4,7 tys. zł netto plus różne dodatki.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?