Polecany artykuł:
Deklarację współpracy w tym zakresie podpisali prezydenci dwunastu miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Podczas spotkania, oprócz podpisania deklaracji powołano również zespół roboczy ds. migracji i integracji, którego działania będą wspierane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji i Biuro Wysokiego Konsula ONZ ds. Uchodźców.
- Deklaracja potwierdza wolę zacieśnienia naszej współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze migracji i integracji. Dzięki niej na poziomie lokalnym będzie możliwe spójne i odpowiedzialne działanie na rzecz integracji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cudzoziemców – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.
Zastępca prezydenta Białegostoku zwrócił także uwagę, że "Gdańsk jako miasto wolności bardzo często inspirował inne miasta w całej Polsce i w tym wymiarze też wyprzedza czasy, idzie trochę pod prąd". - W Białymstoku także jest problem, głównie z emigracją ze wschodu, z Białorusi, Ukrainy, Czeczenii - nie możemy nie zauważać tych ludzi - mówił. Liczy, że "miasta będą inspirowały też władze centralne w radzeniu sobie z problemem migracji" - czytamy na stronie polsatnews.pl.
W ostatnim roku liczba cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce wzrosła o blisko 32 tys. i wynosi obecnie ponad 266 tys. osób. Dodajmy, że samo podpisanie deklaracji nie jest równoznaczne z działaniami w najbliższym czasie.