W Muzeum Historycznym będzie można oglądać makietę barokowego Białegostoku. Całość ma wzbogacać widowisko multimedialne pod nazwą "Wersal Północy". Premiera w czwartek 17 stycznia godz. 18.
Będzie to podróż do przeszłości. Uczestnicy przejadą się ulicami nieistniejącego już miasta i spotkają jego mieszkańców. Poznają warunki ich codziennego życia i odwiedzą ważne dla nich miejsca. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i „opowiedzianą” słowami lektora poznają historię miasta. Specjalne prezentacje zaplanowano także w ramach muzealnego weekendu „Barok nad Białą” (19 i 20 stycznia, w godz. 10-17).
Czytaj także: Komunikacyjny paraliż miasta. Ogromne korki na ulicach [ZDJĘCIA]
Dostępna w Muzeum Historycznym makieta przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto było wtedy jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji makiety korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych. Jej wymiary to 5 x 3,5 m.
Na makiecie oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniono także materiały, z których zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, bramy, ogrodzenia itd. Losy miasta w kolejnych stuleciach – zabory, zniszczenia I i II Wojny Światowej, pozbawiły go większości zabytków z tego okresu. Makieta daje unikatową możliwość obserwacji miasta i rezydencji hetmańskiej w jej największym rozkwicie.).
WIDEO:
Ekspozycja Białystok - makieta barokowego miasta w zbiorach Muzeum Historycznego jest dostępna od 2001 roku. Stanowi jeden z najbardziej popularnych eksponatów placówki.
- Doszliśmy do wniosku, że czas na nową odsłonę makiety, ale też czas na sprostanie wymogom młodego widza, który lubi różnego rodzaju ciekawostki techniczne – mówił Andrzej Lechowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę.
Czytaj także: Autobus jechał do centrum dwie godziny. Internautka: Masakra
Całkowity koszt widowiska „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł to 100 tys. zł. Miasto Białystok wsparło przygotowanie wystawy kwotą 20 tys. zł, pozostała część została sfinansowana z budżetu muzeum, jednostki kulturalnej województwa podlaskiego.