Białystok: Strajk Kobiet. Podlasie odpowiada na wyrok TK [ZDJĘCIA]

i

Autor: SE.pl Białystok: Strajk Kobiet. Podlasie odpowiada na wyrok TK [ZDJĘCIA]

Białystok: "Pogrzeb Praw Kobiet". Podlasie odpowiedziało na wyrok TK! [ZDJĘCIA]

2020-10-24 17:13

"Pogrzeb Praw Kobiet" pod tym hasłem gromadzili się białostoczanie i białostoczanki. W piątek miasto dołączyło do listy polskich miast, w których odbyły się głośne zgromadzenia, manifestujące sprzeciw wobec czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Mamy zdjęcia z wydarzenia! Zobacz, jak protestował Białystok.

W czwartek (22 października) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Takie postanowienie niemal całkowicie uniemożliwia dokonanie legalnej aborcji w Polsce, co wywołało falę protestów. W piątek (23 października) na ulice wielu polskich miast wyszły tłumy. Do protestów dołączył także Białystok.

Protesty - choć w tej samej sprawie - w wielu miastach przyjęły różne formy. Dokładną relację ze wszystkich protestów w polskich miastach znajdziesz TUTAJ.

Strajk Kobiet w Białymstoku: Znicze pod siedzibą PiS

W Białymstoku manifestacje skupiły się przy siedzibie PiS. W piątek już ok. 16.00 pod siedzibą partii w Białymstoku zebrało się kilkadziesiąt osób, wraz z nimi przybywało zniczy i... ostrych haseł!

Na szybie przy drzwiach białostockiej siedziby PiS pojawiała się kartka z napisem: „Macie krew na rękach”, „Piekło kobiet”, „Nie jesteś sama”, „Zabierzemy was do piekła” czy „Życie poczęte = świętość. Życie narodzone=twój problem".

Zobacz zdjęcia z protestów w Białymstoku [GALERIA]

Przypomnijmy, że wcześniej niejednokrotnie próbowano już wprowadzić zmiany w ustawie aborcyjnej. M.in. w 2016 r. forsowano je w warunkach dopuszczalności przerwania ciąży - niezmiennie takie działania spotykały się z licznymi protestami. Takie protesty - organizowana przed laty przez Ogólnopolski Strajk Kobiet - doprowadziły do odrzucenia przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

W Białymstoku "Pogrzeb Praw Kobiet" rozpoczął się w piątek (23 października), równolegle z protestami w całej Polsce. Na Podlasiu inicjatorami protestu są Ogólnopolski Strajk Kobiet – Białystok, Młodzi Razem Podlaskie, Razem Podlaskie, KOD Podlaskie, Młoda Lewica – Podlasie.

Zobacz relację z protestów w całej Polsce: Strajk Kobiet. Protesty przeciw zakazowi aborcji. Polacy są wkur*****. "To jest wojna" [ZAPIS RELACJI]

Protesty mają zostać powtórzone także w sobotę 24 października. W wydarzeniu w mediach społecznościowych zgłosiło się blisko 6 tysięcy osób.

Sonda
Strajk kobiet. Czy popierasz postulaty protestujących?
Strajk Kobiet w Łodzi