Białystok. Przy szkołach i przedszkolach powstaną łąki kwietne

i

Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok Łąki kwietne były hitem zeszłego sezonu w Białymstoku.

Białystok. Przy szkołach i przedszkolach powstaną łąki kwietne

2021-05-12 8:17

Już niedługo przy dwudziestu białostockich szkołach i przedszkolach pojawią się łąki kwietne. Miasto rozpoczyna realizację pilotażowego programu "Łąki kwietne na terenie białostockich placówek oświatowych". W sumie w Białymstoku powstanie prawie 1000 m2 nowych łąk kwietnych.

Jak informuje miasto, do projektu zgłosiły się 42 białostockie placówki, z których zakwalifikowano 20 – 10 przedszkoli i 10 szkół. Każda z nich mogła wybrać jeden z czterech rodzajów łąki kwietnej, jaki chciałaby uprawiać na swoim terenie. W programie pilotażowym założone zostaną: 2 łąki kwietne miododajne, 7 łąk kwietnych dla motyli, 9 łąk kwietnych wielobarwnych i 2 łąki słonecznikowe. Łączna powierzchnia nowych łąk, które założą szkoły i przedszkola, wynosi prawie 1000 m2. Czytaj też: Białystok. 17-latka wyrzucona z katolickiego liceum. Sprawę zbada kuratorium oświaty

– Inspiracją do wdrożenia programu stały się nasze łąki kwietne, które zyskały ogromną popularność nie tylko wśród mieszkańców, ale też gości odwiedzających Białystok. Przy szkołach i przedszkolach powstaną miejsca, które nie tylko poprawią bioróżnorodność na terenie naszego miasta, ale przede wszystkim będą miejscem edukacji przyrodniczej – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Utworzenie 20 łąk przy szkołach i przedszkolach będzie kosztować 8 tys. zł - poinformował prezydent Truskolaski. W tym sezonie w Białymstoku jest 6,5 ha łąk kwietnych - podała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej.