Białystok. Rusza budowa przejścia podziemnego pod torami

i

Autor: Adam Ludwiczak/UM Białystok Białystok. Rusza budowa przejścia podziemnego pod torami

Białystok. Rusza budowa przejścia podziemnego pod torami

2021-08-16 10:19

Wkrótce w Białymstoku rozpocznie się kolejna inwestycja drogowa: budowa przejścia podziemnego pod torami wraz z przebudową ulicy Kolejowej i Zwycięstwa w rejonie dworca PKP. W piątek miasto przekazało wykonawcy plac budowy.

Inwestycja warta ponad 41 mln zł obejmuje powstanie przejścia podziemne pieszo–rowerowe wraz z pochylniami i schodami od strony ulicy Świętego Rocha (Centrum Przesiadkowego), a także połączenia przejścia podziemnego pieszo-rowerowego z ulicą Zwycięstwa, wraz z przebudową skrzyżowania ulic Kolejowej i Zwycięstwa. Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku, długość przejścia podziemnego będzie wynosiła około 100 metrów. Tunel będzie oświetlony, zostanie tam także zamontowany system stałego monitorowania. Z kolei przebudowa dróg na skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa i Kolejowej dotyczy odcinka o długości 250 metrów. Zostanie tam zbudowana nowa jezdnia, przystanek autobusowy w okolicy dworca, chodniki, ścieżka rowerowa, zjazdy, będzie wykonane oznakowanie poziome i pionowe. Pochylnie prowadzące do przejścia podziemnego będą miały wydzieloną strefę dla osób niepełnosprawnych. Budową zajmie się firma Strabag. Wszystko ma być gotowe do połowy 2023 roku. Czytaj też: Przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Prace idą pełną parą! [ZDJĘCIA]

Dworzec w Białymstoku po remoncie

– Jest to inwestycja, którą zrealizujemy w ramach budowy intermodalnego węzła komunikacyjnego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki budowie tunelu dla pieszych i rowerzystów zostanie usprawniony ruch w tej części miasta, białostoczanie zyskają dogodne połączenie między ulicami Świętego Rocha i Kolejową.

Obecnie trwa również przebudowa stacji Białystok, w ramach modernizacji linii Rail Baltica z Warszawy do Białegostoku. Powstaną tam 4 nowe zadaszone perony, wyposażone w udogodnienia dla podróżnych, w tym system dynamicznej informacji pasażerskiej. Jeden z peronów powstanie obok miejskiego węzła przesiadkowego, co umożliwi łatwe przesiadki z kolei na transport miejski. Zobacz: Nowa stacja Białystok. Zobacz, jak będzie wyglądać po modernizacji. Coś pięknego!