Przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Prace idą pełną parą!

i

Autor: Tomasz Łotowski/PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Prace idą pełną parą! [ZDJĘCIA]

2021-07-27 12:35

Trwają prace przy budowie przystanku PKP Białystok Zielone Wzgórza. Z peronów, które tam powstaną, mieszkańcy pobliskich osiedli będą mogli wsiąść do pociągów jadących bezpośrednio m.in. do Ełku, Warszawy i Bielska Podlaskiego. Gdy porównamy miejsce budowy z tym, co było tam wcześniej, to trzeba przyznać, że to będzie prawdziwa rewolucja.

Prace są już mocno zaawansowane. Widać już zarys nowego przejścia pod torami pomiędzy ulicami Zielonogórską i Starosielce. Jest też gotowy fundament i ściany, prowadzone są prace przy kolejnym odcinku od strony ul. Starosielce. Nad tunelem wybudowane zostały także tory tymczasowe, które zapewnią bezpieczny ruch pociągów nad prowadzoną budową. Nowe przejście o długości 76 m będzie dobrze oświetlone i oznakowane. Bezpieczeństwo zapewni specjalna antypoślizgowa nawierzchnia, zbudowane zostaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. Inwestycja to ogromne ułatwienie dla mieszkańców sąsiednich osiedli: Zielone Wzgórza, Słoneczny Stok, a nawet Leśna Dolina i Nowe Miasto. Zaplanowany układ peronów umożliwi podróże w kierunku Warszawy oraz Ełku i Bielska Podlaskiego. Zostaną one wyposażone w wiaty, ławki, informację pasażerską i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Z przejścia podziemnego na perony będą prowadzić zadaszone schody i pochylnie. Podsumowując zmiany będą ogromne. Zobaczcie zdjęcia tego miejsca, zanim rozpoczęto budowę nowego przystanku.

Tunel grozy w Białymstoku. "Trauma z dzieciństwa". Stare graffiti i butelki po wódce

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię Rail Baltica z Warszawy do Białegostoku na 70-kilometrowym odcinku Czyżew – Białystok - informuje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Inwestycja obejmuje 6 stacji i 12 przystanków. Efektem prac będą szybsze, wygodniejsze i bezpieczne podróże. Zwiększy się dostęp do kolei. Po zakończeniu wszystkich prac, podróż najszybszym pociągiem z Białegostoku do Warszawy zajmie ok. 90 minut.

Miejsce, w którym powstaje stacja Zielone Wzgórza było do tej pory owiane dość złą sławą. Jeszcze niedawno było tak: siedemdziesiąt metrów wąskiego tunelu przebiegającego pod torami. Graffiti na szarych, odrapanych ścianach. Walające się wszędzie butelki po wódce i puszki po piwie. Pisaliśmy o tym tutaj: Myto za przejście, wódka, nieciekawe towarzystwo. Białostocki tunel GROZY czeka przebudowa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zielone Wzgórza. Jak dobrze znasz osiedle?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Przez osiedle przebiega.. Trasa..