Rondo Lussy w Białymstoku

i

Autor: Google Maps/Street View Rondo Lussy w Białymstoku

Blokada Białegostoku. Strajk kobiet zablokuje największe rondo w mieście

2020-10-26 13:13

W poniedziałek przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego zablokują ruch w centrum Białegostoku. Około godz. 16 uczestnicy protestu zaczną jeździć bardzo powoli, w kółko lub w ogóle będą stać, kompletnie blokując ruch. Podobne protesty odbędą się dziś w całej Polsce.

W całej Polsce odbywają się protesty z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Protesty trwają od kilku dni. W niedzielę ulicami Białegostoku przeszło 11 tys. ludzi. W poniedziałek kolejny dzień protestów, tym razem w innej formie. Organizatorzy zapowiadają, że zablokują rondo Lussy. To największe rondo w mieście, znajduje się w samym centrum Białegostoku.

Uczestnicy protestu w godzinach 16 - 16:30 będą jeździć samochodami oraz rowerami bardzo wolno, w kółko, blokując w ten sposób ruch. W blokadę będą też zaangażowani piesi. Na oficjalnej stronie wydarzenia można znaleźć instrukcję dla protestujących. Czytamy w niej m.in.: "spacerujemy po przejściach dla pieszych, stoimy, siadamy. Nie przyjmujcie żadnych mandatów, zgłaszajcie się do nas".

Początek protestu o godz. 16. Blokada ma się zakończyć o godz. 16:30. Organizatorami wydarzenia, według informacji dostępnych na Facebooku, są m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet, Razem i Tęczowy Białystok.

Przepychanki na Czarnym Proteście w Białymstoku