Czarny spacer w Białymstoku. Tysiące ludzi protestowało przeciwko decyzji TK o ograniczeniu aborcji

i

Autor: Ewelina Worobiej Około 11 tys. osób wzięło w ocenie policji udział w "czarnym spacerze", który w niedzielę wieczorem przeszedł ulicami Białegostoku w proteście po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji. Uczestnicy spaceru chodzili ulicami miasta, byli pod biurem PiS, katolicką katedrą, urzędem wojewódzkim.

Czarny spacer w Białymstoku. Tysiące ludzi protestowało przeciwko decyzji o ograniczeniu aborcji [ZDJĘCIA]

2020-10-26 7:31

Około 11 tys. osób wzięło w ocenie policji udział w "czarnym spacerze", który w niedzielę wieczorem przeszedł ulicami Białegostoku w proteście po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji. Uczestnicy spaceru chodzili ulicami miasta, byli pod biurem PiS, katolicką katedrą, urzędem wojewódzkim.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w całej Polsce odbywają się protesty. W niedzielę wieczorem w Białymstoku w "Czarnym spacerze" wzięło udział 11 tys. osób. Skandowano wiele wulgarnych haseł: "J...ć PiS", "W...ać", "To jest k...a dramat", "Trzeba było nas nie wk...". ale też: "Myślę, czuję, decyduję", "Wolność, równość, prawa kobiet", "To jest wojna", "Aborcja wszędzie była jest i będzie", "Jeszcze Polka (Polska) nie zginęła", "Hańba sędziowie szykują piekło sobie", "Rewolucja jest kobietą", "Moja sprawa, moje ciało",

Na transparentach można było m.in. przeczytać: "Nie cierpieniu w imię ideologii i fanatyzmu religijnego", "Mamy prawo do protestu", "Won od naszych macic", "Ojcowie i mężowie są z wami", "Zdrajcy wolności", "Chcę mieć wybór", "Zachowujcie dystans od mojej macicy", "Tu jest Polska każą rodzić martwe dzieci". Niektóre osoby niosły znicze, czarne parasolki. Uczestników przemarszu w niektórych miejscach pozdrawiali kierowcy używając klaksonów oraz mieszkańcy machając z okien mieszkań.

Przepychanki na Czarnym Proteście w Białymstoku

Pod białostocką katedrą uczestnicy "Czarnego spaceru" skakali krzycząc "Hop, hop, kto nie skacze ten za PiS-em", niektóre osoby chciały wejść na schody katedry, ale dostępu do niej broniła grupa mężczyzn, zastawione było też dojście do pomnika papieża Jana Pawła II, który stoi na terenie przed katedrą. Dochodziło do utarczek słownych, słychać było wiele wulgaryzmów. Także pod katedrą skandowano "J...ć PiS".

Sonda
Czy zgadzasz się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

Marsz zatrzymał się też przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. Tam również skandowano niecenzuralne hasła m.in. "J...ć Dudę i Morawieckiego", "Rząd nie ciąża, można usunąć".

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że wg. danych szacunkowych w spacerze wzięło udział ok. 11 tys. osób. Pytany o to, czy policja odnotowała jakieś interwencje, jeszcze w trakcie trwania marszu poinformował, że była jedna wobec 35-letniego nietrzeźwego mężczyzny, który wykrzykiwał wulgaryzmy i dodał, że wstępna informacja o ewentualnych incydentach będzie przedstawiona przez policję w poniedziałek.

Protest miał też miejsce w Łomży. Wg. policji wzięło w nim udział ok. 200 osób.