Budowa zapory na granicy. Teraz potrzeba 400 mln zł na naprawę zniszczonych dróg

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Budowa zapory ruszyła w styczniu 2022 roku.

Budowa zapory na granicy. Teraz potrzeba 400 mln zł na naprawę zniszczonych dróg

2022-06-10 14:44

Na ok. 400 mln zł podlaskie samorządy oszacowały zniszczenia na drogach lokalnych w związku z budową zapory na granicy polsko-białoruskiej, trwają prace nad rządową pomocą dla samorządów, aby naprawić tę infrastrukturę - poinformował w piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Wiem, że trwają prace rządowe, aby tę pomoc uruchomić - powiedział w piątek w Polskim Radiu Białystok wojewoda Bohdan Paszkowski. - Oczekujemy, że taki fundusz powstanie - dodał. Wojewoda podał, że z dotychczasowych wyliczeń, na podstawie danych zebranych kilka miesięcy temu od samorządów szacuje się, że na odbudowę zniszczonych dróg potrzeba ok. 400 mln zł. - W tej chwili jeszcze ponownie zwróciłem się o taką weryfikację. To była kwota przekraczająca - choć do weryfikacji oczywiście - 400 mln zł. Chodziło o drogi wojewódzkie, powiatowe jak i również gminne - powiedział Paszkowski.

Czytaj też: Zaginiony 17-letni Jakub nie żyje. "Wierzyłam, że się odnajdzie cały i zdrowy"

Wojewoda mówił, że rządowa pomoc dla samorządów w odbudowie dróg zniszczonych przez sprzęt firm budowlanych, ale także ciężki sprzęt wojskowy przy granicy ma być uruchamiana po zakończeniu budowy zapory na granicy. Budowa zapory ma się skończyć 30 czerwca. Przypomniał także, że do ustaleń z zarządcami dróg w sprawach bieżących, doraźnych napraw dróg są zobowiązane firmy budujące zaporę oraz korzystające z tych dróg wojsko.

Wojewoda zaznaczył także przy tym, że na modernizacje dróg były już wcześniej przeznaczone pieniądze z rządowych funduszy na drogi i inwestycje strategiczne w ramach Polskiego Ładu. Środki te dostawały także samorządy z terenu przygranicznego. Od 10 miesięcy na wyznaczonym terenie przy granicy z Białorusią, w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim, z powodu kryzysu migracyjnego, obowiązywały ograniczenia dotyczące zakazu przebywania i poruszania się na tym terenie. Od 1 lipca ograniczenia będą zniesione; będzie obowiązywał tylko zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

Czytaj też: IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia dla Białegostoku. Zagrożenie zdrowia i życia. Pogodowy armagedon

Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Ma być gotowa do 30 czerwca
Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?