Dramatyczny wzrost zakażeń w woj. podlaskim. Ponad 800, zmarło 11 osób

i

Autor: Marcin Gadomski/SE Dramatyczny wzrost zakażeń w woj. podlaskim. Ponad 800, zmarło 11 osób

Dramatyczny wzrost zakażeń w woj. podlaskim. Zmarło 11 osób

2020-10-29 10:58

Tak źle jeszcze nie było. Minionej doby w całej Polsce odnotowano ponad 20 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 300 osób. Dramatyczne dane podał Podlaski Urząd Wojewódzki. W woj. podlaskim przybyło 858 nowych zakażeń, a 11 osób zmarło.

Wśród 858 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Podlaskiem najwięcej dotyczy mieszkańców Białegostoku (193) i powiatu sokólskiego (112).  Do tej pory łącznie odnotowano 7755 przypadków w regionie. Według ostatnich danych z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w podlaskim szpitalach jest wolnych 498 łóżek dla pacjentów COVID-19. Wolnych jest 13 respiratorów.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała o 11 zgonach z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami: 54-latek i 63-latek z Białegostoku, 79-letnia kobieta z Białegostoku. 85 i 86-latka z powiatu białostockiego. 71-letni mężczyzna z powiatu białostockiego. 80-latek z powiatu hajnowskiego. 78 i 67-letni mężczyzna z powiatu siemiatyckiego. 82-latka z Łomży i 73-latek z powiatu wysokomazowieckiego.

Do tej pory wyzdrowiało 2119 osób. 

Obecnie cała Polska jest w czerwonej strefie, oznacza to częściowy lockdown. Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Wprowadzono zakaz imprez i zgromadzeń publicznych (chyba że do 5 osób). Czytaj też: Tysiące ludzi na protestach w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO] Restauracje i lokale gastronomiczne mogą serwować jedzenie tylko na wynos i na dowóz. Nauka w klasach 4 - 8 szkół podstawowych, w szkołach ponadpodstawowych i szkołach wyższych w trybie zdalnym.

Ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa

i

Autor: SE Ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czarny Spacer w Białymstoku. Kolejny dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej