Droga Białystok - Augustów. Wiceminister infrastruktury:  Trasa może mieć parametry ekspresówki

i

Autor: Google Maps Droga Białystok - Augustów. Wiceminister infrastruktury: Trasa może mieć parametry ekspresówki

Droga Białystok - Augustów. Wiceminister infrastruktury: Trasa może mieć parametry ekspresówki

2021-06-17 12:20

To jedna z najważniejszych dróg w woj. podlaskim. W środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał dobrą wiadomość: parametry drogi Białystok – Augustów mają zostać podniesione do jakości drogi ekspresowej. Jak informuje PAP, drogowcy pracują nad koncepcją budowy trasy S16, która ma być łącznikiem między Via Baltica i Via Carpatia.

Jak poinformował PAP, drogowcy są na etapie wyznaczania i decydowania, którędy zostanie poprowadzony łącznik między drogami Via Baltica i Via Carpatia. Pierwotnie planowali poprowadzić go trasą, która od strony Białegostoku łączyłaby Knyszyn z Ełkiem. Powstał też alternatywny wariant, który prowadziłby starą trasą S8 z Białegostoku do Augustowa.

Poseł PiS Jarosław Zieliński pytał w środę podczas posiedzenia Sejmu o losy drogi Białystok – Augustów. Poinformował, że przez ostatnie 10 lat trasą tą przejechało 15,3 mln ciężarówek. - To jest droga stanowiąca najkrótsze połączenie od Białegostoku do granicy z Litwą, krajami bałtyckimi do krajów skandynawskich w konsekwencji. Ona łączy także największe dwa miasta w województwie podlaskim, czyli Białystok i Suwałki – argumentował Zieliński.

Według Zielińskiego droga Białystok – Augustów powinna z powrotem trafić na listę dróg ekspresowych, po tym, jak zmienił to rząd PO-PSL. - Chcę potwierdzić zamiary Ministerstwa Infrastruktury podniesienia jakości tej drogi nawet do parametrów, które w pewnym stopniu odpowiadają drogom ekspresowym – powiedział wiceminister Weber. Dodał, że decyzja o tym, która trasa stanie się łącznikiem dróg Via Carparia i Via Baltica, zapadnie pod koniec tego roku.

Czytaj też: Kisielnica. 21-letni Sebastian zginął, gdy czekał na zielone światło. Nie miał szans na przeżycie

- Gdyby z analiz wyszło, że lepiej i realniej połączyć drogi 61 i 19 poprzez korytarz Knyszyn-Ełk, wówczas droga krajowa nr 8 będzie podlegała gruntownej przebudowie i podniesienia jej parametrów nawet do drogi ekspresowej, czyli do drogi 2 plus jeden – dodał Weber.

Jednym z argumentów o budowie drogi ekspresowej Ełk – Knyszyn, o którym w ubiegłym tygodniu wiceminister Weber mówił na sejmowej komisji infrastruktury, jest ułatwienie dla transportu międzynarodowego na osi Białoruś - Polskie Porty Bałtyckie. - W kontekście zwiększenia tonażu przewozowego Polskich Portów Bałtyckich, to połączenie drogi nr 61 i 19 z drogą nr 16 jest tutaj najbardziej optymalnym rozwiązaniem – mówił wówczas Weber.

Czytaj też: Morderca poćwiartował młodziutką Paulinę. Na grobie tulipany i napis: "Zamordowana w wieku 23 lat" [ZDJĘCIA, WIDEO]

GDDKiA w Białymstoku poinformowała na komisji, że w ramach budowy drogi z Białegostoku do Augustowa zostaną zbudowane cztery obwodnice. Obwodnice Suchowoli i Sztabina powstaną w 2025 roku, obwodnica Białobrzegów w 2027 roku, a południowo-wschodnia obwodnica Augustowa w 2028 roku. Trase te będą budowane w ramach Programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 r.

Jechał rozbitym renault ekspresówką